Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U Baru o investicijamo kroz IPARD II Program – u nastavaku info kampanje predstavljen četvrti javni poziv za MJERU 3

Objavljeno: 16.02.2022. 08:51 Autor: Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, nastavljaju informativnu kampanju o IPARD IV Javnom pozivu za Mjeru 3. Nakon prezentacije u Podgorici, prezentacija o ovom javnom pozivu održana je i u Baru u cilju usješnog realizovanja četvrtog javnog poziva za podršku preradi kroz IPARD II Program. Kroz ovaj poziv, koji je objavljen 14. februara i trajaće 45 dana, crnogorskim privrednicima je na raspolaganju oko šest miliona eura uz podršku 75% iz fondova EU za investicije kojima će unaprijediti proizvodnju u skladu sa evropskim standardima.

Podrška je obezbijeđena za investicije koje se odnose na izgradnju i/ili rekonstrukciju i opremanje objekata, nabavku opreme, mašina i uređaja. Prihvatljivi troškovi kroz Mjeru 3 kreću se od 40.000 eura do 1.500.000 eura.

Vladislav Bojović, v.d. direktora Direktorata za plaćanja  govorio je o detaljima koji se odnose na zahtjeve za dodjelu podrške, neophodnoj dokumentaciji, propisanim standardima za korisnike i investiciju, ekonomskoj održivosti projekata i drugom. Naglasio je i da je prerađivački sektor itekako perspektivan i u budućnosti potencijalno profitabilan, jer raste potražnja za kvalitetnom i domaćom hranom.

Imajući u vidu da su korisnici ove Mjere privredna društva upisana u Centralni registar privrednih subjekata (CRPS), uključujući i kooperative, ova prezentacija je bila usmjerena na pojašnjenja kriterijuma koje se moraju ispuniti da bi mogli aplicirati.

Predstavnici Ministarstva su prisutne upoznali da pravo na dobijanje sredstava podrške mogu ostvariti korisnici koji najkasnije do konačne isplate sredstava podrške imaju objekat registrovan u Centralnom registru odobrenih odnosno registrovanih objekata shodno važećem Zakonu o bezbjednosti hrane sa instaliranim kapacitetom proizvodnje i to:

Takođe, prihvatljivi troškovi iz ovih sektora odnose se na pripremu projekta i tehničke dokumentacije, publicitet, informacione i komunikacione aktivnosti, izgradnju i/ili rekonstrukciju, te opremu, mašine i uređaje. Podrška iznosi do 50% od ukupno prihvatljivih troškova po projektu, a dodatna sredstva od 10% mogu se dodijeliti za dio prihvatljivih/odobrenih troškova koji se odnosi na upravljanje otpadom, nusproizvodima, prečišćavanje otpadnih voda i iskorišćavanje otpada.

Gospodin Bojović, upoznao je prisutne i sa novinom, odnosno uputio ih na mogućnost  avansnog plaćanja u iznosu do 50% odbrene podrške, kao i mogućnost faznog plaćanja, što je pozdravljeno od prisutnih sa konstatacijom da već uviđaju buduće benefite od ovog modela plaćanja.

Privrednici su tokom prezentacije tražili pojašnjenja od predstavnika Ministarstva kako bi se što kvalitetnije pripremili za apliciranje po pozivu, a među prisutnima bilo je i privrednika koji su već ranije aplicirali i planiraju da se jave i na ovaj javni poziv.

Pored promotivnog matrijala i limfleta koji su podijeljeni prisutnima, predstavnici Ministartva upoznali su prisutne da su svi potrebni obrasci vezani za apliciranje na projekat mogu preuzeti sa internet stranice Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i internet stranice za IPARD program – www.ipard.gov.me.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/5 Foto: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?