Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Бару о инвестицијамо кроз ИПАРД ИИ Програм – у наставаку инфо кампање представљен четврти јавни позив за МЈЕРУ 3

Представници Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде, настављају информативну кампању о ИПАРД ИВ Јавном позиву за Мјеру 3. Након презентације у Подгорици, презентација о овом јавном позиву одржана је и у Бару у циљу усјешног реализовања четвртог јавног позива за подршку преради кроз ИПАРД ИИ Програм. Кроз овај позив, који је објављен 14. фебруара и трајаће 45 дана, црногорским привредницима је на располагању око шест милиона еура уз подршку 75% из фондова ЕУ за инвестиције којима ће унаприједити производњу у складу са европским стандардима.

Подршка је обезбијеђена за инвестиције које се односе на изградњу и/или реконструкцију и опремање објеката, набавку опреме, машина и уређаја. Прихватљиви трошкови кроз Мјеру 3 крећу се од 40.000 еура до 1.500.000 еура.

Владислав Бојовић, в.д. директора Директората за плаћања  говорио је о детаљима који се односе на захтјеве за додјелу подршке, неопходној документацији, прописаним стандардима за кориснике и инвестицију, економској одрживости пројеката и другом. Нагласио је и да је прерађивачки сектор итекако перспективан и у будућности потенцијално профитабилан, јер расте потражња за квалитетном и домаћом храном.

Имајући у виду да су корисници ове Мјере привредна друштва уписана у Централни регистар привредних субјеката (ЦРПС), укључујући и кооперативе, ова презентација је била усмјерена на појашњења критеријума које се морају испунити да би могли аплицирати.

Представници Министарства су присутне упознали да право на добијање средстава подршке могу остварити корисници који најкасније до коначне исплате средстава подршке имају објекат регистрован у Централном регистру одобрених односно регистрованих објеката сходно важећем Закону о безбједности хране са инсталираним капацитетом производње и то:

Такође, прихватљиви трошкови из ових сектора односе се на припрему пројекта и техничке документације, публицитет, информационе и комуникационе активности, изградњу и/или реконструкцију, те опрему, машине и уређаје. Подршка износи до 50% од укупно прихватљивих трошкова по пројекту, а додатна средства од 10% могу се додијелити за дио прихватљивих/одобрених трошкова који се односи на управљање отпадом, нуспроизводима, пречишћавање отпадних вода и искоришћавање отпада.

Господин Бојовић, упознао је присутне и са новином, односно упутио их на могућност  авансног плаћања у износу до 50% одбрене подршке, као и могућност фазног плаћања, што је поздрављено од присутних са констатацијом да већ увиђају будуће бенефите од овог модела плаћања.

Привредници су током презентације тражили појашњења од представника Министарства како би се што квалитетније припремили за аплицирање по позиву, а међу присутнима било је и привредника који су већ раније аплицирали и планирају да се јаве и на овај јавни позив.

Поред промотивног матријала и лимфлета који су подијељени присутнима, представници Министартва упознали су присутне да су сви потребни обрасци везани за аплицирање на пројекат могу преузети са интернет странице Министарства пољопривреде и руралног развоја, као и интернет странице за ИПАРД програм – www.ипард.гов.ме.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/5 Фото: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?