Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U Zavodu za školstvo održana prezentacija „Nasilje u školama“

Objavljeno: 26.04.2023. 06:57 Autor: Zavod za školstvo

Juče je u Zavodu za školstvo održana prezentacija „Nasilje u školama“ – istraživanje o zastupljenosti i pojavnim oblicima nasilja u školama u Crnoj Gori za školsku 2022/23. godinu, autora mr Zorana Lalovića, savjetnika u Odsjeku za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema. Na početku izlaganja prisutne je pozdravila Irena Pavlović, v. d. direktorice Zavoda za školstvo. Ona je je izrazila veliku zahvalnost i zadovoljstvo na zainteresovanosti kada je u pitanju ova veoma važna tema. Naglasila je da je pogled današnjice, dokazivanje za superiornošću je sve više zastupljeno što drevni Agon transformiše u agoniju koja se odnosi ne samo na onoga ko je doživio nasilje, već i na izvršioca nasilja. Preveliki uticaj medija i društvenih mreža je učinio potpunu devalvaciju moralnih načela i izvršio uticaj na mlade ljude tako da svaku vrstu kulture, ophođenja svrstavaju u slabost ili naivnost. Sve politike na ovu temu se moraju prilagoditi i donositi na osnovu egzaktnih istraživanja, a ne subjektivnih impresija i senzacionalističkih medijskih nastupa za šta se Zavod za školstvo kao jedna od institucija obrazovanja i zalaže. Dodala  je da vjeruje da svi prisutni danas na ovom skupu imaju istu ideju, a to je nulta tolerancija prema svakom obliku nasilja, a posebno kada je vršnjačko nasilje u pitanju.

Koliko je nasilje rasprostranjeno u školama u Crnoj Gori, kroz izlaganje o istraživanju, prisutne je upoznao mr Zoran Lalović, samostalni savjetnik u Zavodu za školstvo. On je predočio da odgovor na ovo pitanje zavisi od kriterijuma koji se koristi za utvrđivanje rasprostranjenosti nasilja u školi i da je Stručni tim za podršku ustanovama u prevenciji nasilja Zavoda za školstvo u svom istraživanju koristio sve kriterijume Olveusovog upitnika (upitnik koji se u brojnim zemljama koristi u okviru UNICEF-ovog programa „Škola bez nasilja“). Iznio je podatke da od početka školske 2022/23. godine do trenutka ispitivanja 43% učenika/ca je u svojim školama svjedočilo nasilju pojedinih učenika/ca prema drugom/drugoj učeniku/ci, a 17% učenika/ca doživjelo je makar jedan akt nasilja (bio/la je žrtva nasilja u školi), što je jako zabrinjavajuće. Radoje Novović, načelnik Odsjeka za istraživanje i razvoj obrazovnog Sistema, ujedno i moderator ovog važnog događaja, je prisutne upoznao sa svim aktivnostima i preduzetim mjerama koje je Zavod za školstvo kroz svoje nadležnosti primijenio i predočio obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Cilj ove instuitucije obrazovanja je uticati na cjelokupan sistem i naći način da svi zajednički doprinesemo smanjenju i nestanku nasilja u školama.

Zaključak prezentacije je da je nerealno očekivati da škola bude uspješna u rješavanju problema nasilja ako se učenicima/ama van škole, neprestano, nude modeli nepristojnog i agresivnog ponašanja. Širi društveni kontekst nije bio predmet ovog istraživanja, ali se on preliva u školu, po mišljenju većine autora, predstavlja i najvažniji faktor u rješavanju problema nasilnog ponašanja mladih uopšte. Prezentaciji su prisustvovali predstavnici Ministarstva prosvjete, institucija obrazovanja, obrazovno-vaspitnih ustanova, nevladinih udruženja, ustanova od značaja za prevenciju nasilja, mediji.

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?