Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Učešće Zastupnice na konferenciji „Suđenje u predmetima krivičnog djela pranja novca - standardi, praksa i izazovi“

Dana 26. septembra 2023. godine, u Sarajevu, u organizaciji Suda Bosne i Hercegovine, a uz podršku AIRE Centra iz Londona, održana je regionalna konferencija pod nazivom „Suđenje u predmetima krivičnog djela pranja novca - standardi, praksa i izazovi“, na kojoj je učestvovala i g-đa Valentina Pavličić, Zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Zastupnica je u okviru svog izlaganja posvećenog temi „Praksa Evropskog suda za ljudska prava u predmetima pranja novca“ naglasila da iako su presude i odluke Evropskog suda obavezujuće samo za državu koja je tužena u međunarodnopravnom postupku pred Sudom, sudije i tužioci su dužni da unaprijede znanja, vještine i sposobnosti razmatranjem stanovišta i zaključaka koji se mogu izvući iz presuda u kojima je utvrđena povreda Konvencije od strane neke druge države, ako isti ili sličan problem postoji i u njihovim pravnim sistemima. S tim u vezi, Zastupnica je ukazala na najnoviju praksu Evropskog suda u oblasti pranja novca i relevantne međunarodne i evropske standarde.

Brojni su izazovi sa kojima se suočavaju sudije i tužioci u predmetima pranja novca, imajući u vidu da je riječ o fenomenu 21. vijeka, kako u nacionalnim, tako i u međunarodnim razmjerama. Dobro poznavanje međunarodnih standarda, bogate prakse Evropskog suda, finansijska stručnost i resursi koji su potrebni za analizu podataka koji se odnose na imovinsku korist stečenu kriminalnom djelatnošću, te kriptovalute koje se koriste za pranje novca, neophodni su kako bi se izvršila identifikacija stvarnih vlasnika imovine stečene kriminalnom djelatnošću. Drugi izazov je krivično gonjenje i kažnjavanje lica koja su počinila ovo krivično djelo, ali i oduzimanje cjelokupne imovine, zbog postojanja fiktivnih i offshore kompanija, imajući u vidu činjenicu da osumnjičeni najčešće ne djeluju pod svojim imenom, kako bi sakrili finansijski trag koji bi ukazao na nezakonito porijeklo novca.

Konačno, cilj Visokih strana ugovornica je da primjenom međunarodnih standarda, poštovanjem ljudskih prava i unaprjeđenjem nacionalne i međunarodne saradnje, izgrade koordinisan i efikasan sistem za prevenciju i suzbijanje pranja novca. Stoga, otkrivanje i procesuiranje ovog krivičnog djela zahtijeva visok stepen stručnosti i međusobne koordinacije svih nadležnih organa, radi jačanja vladavine prava kao ključne zajedničke vrijednosti država Evropske unije.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?