Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Unija poslodavaca će nastaviti da pruža doprinos pregovaračkom procesu

Objavljeno: 14.09.2021. 13:05 Autor: KEI

Unija poslodavaca posjeduje stručna i praktična znanja iz oblasti privrede i socijalne politike koja su i u prethodnom periodu bila stavljena na raspolaganje pregovaračkoj strukturi Crne Gore, uz očekivanje da će se njihov doprinos još više valorizovati u narednim fazama pregovora, saopšteno je tokom razgovora predsjednika Unije poslodavaca Crne Gore Predraga Mitrovića i glavne pregovaračice Zorke Kordić.

Oni su, sa saradnicima, danas održali sastanak s ciljem razmjene informacija o trenutnim aktivnostima Kancelarije za evropske integarcije i Unije poslodavaca Crne Gore i razmotrili mogućnosti za unapređenje dalje saradnje.

Predsjednik Mitrović je ukazao na bogatu mrežu koju je Unija razvila sa privrednom zajednicom i organizacijama koje se bave ekonomsko-socijalnim pitanjima, ne samo na nivou države već i regiona i šire. Kako je istakao, zbog toga, Unija može biti izvrstan partner u uspostavljanju kontakata i saradnje sa različitim akterima koji mogu doprinijeti procesu evropske integracije, ali i „pronijeti glas“ o rezultatima koje Crna Gora ostvaruje i doprinijeti poboljšanju našega imidža naročito među državama članicama Unije.

Glavna pregovaračica, Kordić je predstavila trenutno stanje u pregovorima sa EU, uz fokus na restrukturiranje pregovaračke strukture, u koju će, kako je kazala, svakako biti uključeni predstavnici Unije poslodavaca, i ispunjavanje privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24 kao „okidača“ daljih aktivnosti na zatvaranju pregovora po poglavljima.

Ona je ukazala na značaj političke komponente koju nosi revidirana metodologija pregovora, kroz  veće uključivanje država članica, i u tom kontekstu ocijenila korisnom svu pomoć koja bi animirala države EU za veću podršku pristupanju Crne Gore Uniji. U tom smislu je istakla mogućnosti koje nude programi i projekti koje finansira EU i ponudila podršku Kancelarije za evropske integracije Uniji poslodavaca za pojašnjenje procedura i pronalaženje partnera.

Sagovornici su  se saglasili da je proces pristupanja EU zajednički proces koji zahtijeva široki društveni konsenzus, bolju saradnju svih uključenih aktera i razmjenu znanja radi izgradnje kapaciteta za obaveze koje nas čekaju sticanjem članstva u EU, ali i odgovarajuću ekonomsku diplomatiju. Dogovoren je nastavak saradnje, sa mogućnošću organizovanja zajedničkih obuka, kao i zajedničkog događaja koji bi, po ugledu na Konferenciju o budućnosti Evrope, okupio poslodavce i predstavnike pregovaračke strukture radi razmjene mišljenja o temama koje su bitne kako za funkcionisanje na nacionalnom i nivou regiona, tako i za evropsku integraciju Crne Gore.

PRIVREDNA KOMORA/KANCELARIJA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?