Zajednička baza nestalih osoba ostaje ključni alat u naporima da se pronađu nestali

Objavljeno: 03.11.2023. 15:15 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Danas se navršava godinu dana od pokretanja Regionalne baze podataka o aktivnim slučajevima nestalih osoba iz sukoba na području bivše Jugoslavije.

Bazu podataka pokrenula je Grupa za nestale osobe Zapadnog Balkana (GNO), koju čine čelnici i drugi visoki predstavnici institucija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije koje su odgovorne za traženje nestalih osoba. GNO je osnovana uz podršku Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u novembru 2018. godine.

Regionalna baza podataka pruža članovima GNO modernu softversku platformu za razmjenu podataka u realnom vremenu, a porodicama nestalih tačne i ažurne informacije o slučajevima nestalih osoba iz sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Uprkos političkim izazovima, trajna saradnja između domaćih institucija u regionu ključna je u održavanju ovog vitalnog resursa.

“Regionalna baza podataka, pokrenuta u novembru 2022. godine, dokaz je posvećenosti domaćih institucija u regionu”, kazao je danas direktor ICMP-a za Evropu Matthew Holliday, napominjući da su domaće institucije sarađivale na stvaranju jedinstvene i tačne evidencije svih aktivnih slučajeva nestalih osoba.

Više od 40.000 ljudi nestalo je tokom sukoba 1990-ih, a do danas je pronađeno više od 70 odsto nestalih. Regionalna baza podataka sadrži ukupno 11.355 aktivnih slučajeva koje članovi GNO-a istražuju pojedinačno ili kroz međusobnu saradnju. U posljednjih 12 mjeseci, putem razmjene informacija i uz podršku ICMP-a, GNO je ispravio podatke u 384 slučaja i zatvorio 165 slučajeva nestalih osoba. U ovom periodu, bazi podataka pristupilo je više od 17.000 osoba iz cijelog svijeta.

“Pokretanje i stalna upotreba ove javne baze podataka je upečatljiv primjer regionalne saradnje", kazala je generalna direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger, te istakla da baza održava posvećenost osiguravanju činjenica i depolitizaciji pitanja nestalih osoba.

Bomberger je takođe kazala da Regionalna baza podataka već služi kao model za zemlje širom svijeta koje se suočavaju sa zahtjevnim zadatkom traženja velikog broja osoba, nestalih uslijed kršenja ljudskih prava.

GNO je predstavio svoj godišnji izvještaj na specijalnom događaju na marginama nedavnog samita Berlinskog procesa u Tirani. Izveštaj naglašava posvećenost članova GNO-a i drugih ključnih aktera da rade na rješavanju pitanja nestalih osoba. Učesnici samita su pohvalili GNO za njegov suštinski doprinos regionalnoj saradnji.

Rad GNO-a fokusiran je na implementaciju Okvirnog plana koji proizilazi iz Deklaracije potpisane u Londonu u julu 2018. godine, u kojoj su premijeri Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Srbije, Albanije, Hrvatske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Austrije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Poljske ponovili svoju opredijeljenost da podrže napore u traženju osoba koje se još uvijek vode kao nestale u sukobu u bivšoj Jugoslaviji. Aktivnosti u okviru Okvirnog plana, finansiraju Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka.

Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Savezne Republike Njemačke pružile su ključnu podršku ovom projektu, prepoznajući njegov značaj u njegovanju mira, stabilnosti i dobrosusjedskih odnosa na Zapadnom Balkanu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?