Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Započeo rad na Nacrtu zakona o pravnom prepoznavanju roda baziranog na samoodređenju

Objavljeno: 05.07.2022. 08:36 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Usvajanje Zakona o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju predstavlja poslednju aktivnost Strategioje za poboljšanje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori u 2023. godini. Time će biti zaokružen normativni okvir za zaštitu ljudskih prava LGBT osoba u Crnoj Gori,

poručio je ministar Fatmir Gjeka obraćajući se članovima/icama Radne grupe za izradu nacrta Zakona o pravnom prepoznanju roda baziranom na samoodređenju.

On je kazao da na društveni položaj transrodnih, rodnovarijantnih i interpolnih osoba u velikoj mjeri utiče njihovo pravno prepoznavanje. Podsjetio je da je pravno prepoznavanje roda trenutno sprovodi kroz Zakon o matičnim registrima, koji omogućava trans osobama da promijene oznaku pola, ali bez jasnih smjernica o samoj proceduri što u praksi onemogućava transrodnim osobama promjenu oznake pola bez prethodno obavljene sterilizacije.

Rad na unaprijeđenju prava i sloboda LGBTI osoba u Crnoj Gori rezultirao je znatno većem stepenu prihvatanja LGBT osoba u društvu, rekao je ministar. Ipak, ostaje  u normativnom dijelu da se  određeni zakoni harmonizuju sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola i da se donese Zakon o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju. Ovaj će Zakon  omogućiti promjenu oznake pola i matičnog broja u ličnim dokumentima, bez obaveze da se završe medicinski postupci promjene pola, kao i medicinske intervencije, čime se štiti jedan od osnovnih principa ljudskih prava – pravo na samoodređenje.

Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj gori Kristina Oana Popa rekla je da je usvajanje Zakona oživotnom  partnerstvu lica istog pola   dobar primjer za region. i izrazila nadu da će  Zakonu o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju biti omogućeno da  stvarno zaživi u praksi.

Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope Evgenia Jakumopolu smatra da  pravo prepoznavanje znači izrada brzih, transparentnih i pristupačnih procedura baziranih na samoodređenju za promjenu imena i pola za transrodne osobe prilikom izdavanja raznih dokumenata za sve koji žele da iskoriste to pravo bez obzira na godine i status u društvu.

Izvršni direktor Asocijacije Spektra, Jovan Ulićević, kazao je da iako je u poslednjih deset godina normativni okvir poštovanja ljudskih prava LGBTI osoba značajno razvijao, Crna Gora je još uvijek jedna od devet evropskih zemalja u kojima transrodne osobe i dalje prolaze kroz sterilizaciju kako bi promijenile oznaku pola u dokumentima.

Takva praksa predstavlja najgrublje kršenje naših ljudskih prava, prava transrodnih osoba na tjelesni i lični integritet, pravo na odlučivanje o sopstvenom životu, pravo na privatnost i porodični život, te pravo na dostojanstven život.



Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?