Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Završna konferencija "Civilno društvo nakon pandemije COVID19 - ambijent za djelovanje i ključni izazovi"

Objavljeno: 28.06.2021. 14:15

Završna konferencija "Civilno društvo nakon pandemije COVID19 - ambijent za djelovanje i ključni izazovi" održana je danas u organizaciji Centra za razvoj NVO.

U uvodnom dijelu konferencije govorili su ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić, šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Herman Špic,  glavna pregovaračica za pristupanje CG Evropskoj uniji, Zorka Kordić i Ana Novaković Đurović, izvršna direktorica CRNVO.

„U nevladinim organizacijama vidimo prijatelje i partnere i opredjeljenje da svim nevladinim organizacijama obezbijedimo jednake, efikasne i održive mogućnosti za rad i djelovanje. Jer, svaka nevladina organizacija u Crnoj Gori predstavlja važnu kariku, koja doprinosi sveukupnom razvoju naše države – i socijalnom i ekonomskom i razvoju u oblasti vladavine prava“, kazala je ministarka Tamara Srzentić.

Ona je kazala da od donošenja normativnog okvira 2011. godine i njegovih izmjena 2017. godine kojim se uređuju pitanja od značaja za rad i djelovanje nevladinih organizacija, prati se primjena Zakona o nevladinim organizacijama. Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija priprema Informacije o primjeni Zakona o nevladinim organizacijama, čiji će nalazi biti smjernice ka daljem unapređenju normativnog okvira za djelovanje nevladinih organizacija.

„ Zajedno s predstavnicima NVO članovima radne grupe za izraduinformacije i predstavnicima drugih organa državne uprave, uz podršku nezavisnog eksperta, nastojaćemo da detaljno sagledamo sve izazove sa kojima smo se ranije susreli prilikom primjene ovog zakona. Predstavnici brojnih nevladinih organizacija su nam predočili izazove sa kojima se suočavate, ukazali su nam  na manjkavosti postojećeg normativnog i strateškog okvira za njihovo djelovanje. Takođe, ukazali su nam na diskriminaciju sistema finansiranja nevladinih organizacija, na činjenicu da ne postoji adekvatan sistem evaluacije projekata i praćenja potrošnje budžetskih sredstava koje se dodjeljuju nevladinim organizacijama i nedovoljno dobro osmišljen koncept procjene projekata nevladinih organizacija. Svakako, ključne probleme koje vidimo u primjeni Zakona o nevladinim organizacijama odnose se na finansiranje projekata i programa NVO i izbor i rad nezavisnih procjenjivača, što će, između ostalog, biti u fokusu našeg interesovanja“, kazala je Srzentić.

„Želim da naglasim da za unapređenje položaja nevladinih organizacija ne moramo čekati strateški okvir. U tom smislu, u predstojećem periodu namjeravamo da iniciramo široki dijalog sa nevladinim organizacijama kako bismo zajednički definisali koje izazove možemo riješiti kratkoročnim mjerama, a koje je potrebno implementirati u predstojeći četvorogodišnji strateški okvir. Ujedno, vjerujemo da će to biti prilika da dodatno učvrstimo naše partnerstvo, koje mora počivati na temelju povjerenja, međusobnog poštovanja i razumijevanja“, kazala je Srzentić.

Konferencijom je završena prvu faza projekta "Resursni centar za organizacije civilnog društva u Crnoj Gori" koji je  sprovoden u partnerstvu sa NVO Novi horizont iz Ulcinja, NVO Nada iz Herceg Novog, NVO Bjelopoljski demokratski centar iz Bijelog Polja i NVO Bonum iz Pljevalja, koji su ujedno i lokalni resursni centri za OCD. Projekat je finansijski podržan od strane Evropska unija u Crnoj Gori  i Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija Crne Gore

 

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?