Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Завршна конференција "Цивилно друштво након пандемије ЦОВИД19 - амбијент за дјеловање и кључни изазови"

Објављено: 28.06.2021. 14:15

Завршна конференција "Цивилно друштво након пандемије ЦОВИД19 - амбијент за дјеловање и кључни изазови" одржана је данас у организацији Центра за развој НВО.

У уводном дијелу конференције говорили су министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, шеф Сектора за сарадњу у Делегацији ЕУ у Црној Гори, Херман Шпиц,  главна преговарачица за приступање ЦГ Европској унији, Зорка Кордић и Ана Новаковић Ђуровић, извршна директорица ЦРНВО.

„У невладиним организацијама видимо пријатеље и партнере и опредјељење да свим невладиним организацијама обезбиједимо једнаке, ефикасне и одрживе могућности за рад и дјеловање. Јер, свака невладина организација у Црној Гори представља важну карику, која доприноси свеукупном развоју наше државе – и социјалном и економском и развоју у области владавине права“, казала је министарка Тамара Срзентић.

Она је казала да од доношења нормативног оквира 2011. године и његових измјена 2017. године којим се уређују питања од значаја за рад и дјеловање невладиних организација, прати се примјена Закона о невладиним организацијама. Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија припрема Информације о примјени Закона о невладиним организацијама, чији ће налази бити смјернице ка даљем унапређењу нормативног оквира за дјеловање невладиних организација.

„ Заједно с представницима НВО члановима радне групе за израдуинформације и представницима других органа државне управе, уз подршку независног експерта, настојаћемо да детаљно сагледамо све изазове са којима смо се раније сусрели приликом примјене овог закона. Представници бројних невладиних организација су нам предочили изазове са којима се суочавате, указали су нам  на мањкавости постојећег нормативног и стратешког оквира за њихово дјеловање. Такође, указали су нам на дискриминацију система финансирања невладиних организација, на чињеницу да не постоји адекватан систем евалуације пројеката и праћења потрошње буџетских средстава које се додјељују невладиним организацијама и недовољно добро осмишљен концепт процјене пројеката невладиних организација. Свакако, кључне проблеме које видимо у примјени Закона о невладиним организацијама односе се на финансирање пројеката и програма НВО и избор и рад независних процјењивача, што ће, између осталог, бити у фокусу нашег интересовања“, казала је Срзентић.

„Желим да нагласим да за унапређење положаја невладиних организација не морамо чекати стратешки оквир. У том смислу, у предстојећем периоду намјеравамо да иницирамо широки дијалог са невладиним организацијама како бисмо заједнички дефинисали које изазове можемо ријешити краткорочним мјерама, а које је потребно имплементирати у предстојећи четворогодишњи стратешки оквир. Уједно, вјерујемо да ће то бити прилика да додатно учврстимо наше партнерство, које мора почивати на темељу повјерења, међусобног поштовања и разумијевања“, казала је Срзентић.

Конференцијом је завршена прву фаза пројекта "Ресурсни центар за организације цивилног друштва у Црној Гори" који је  спроводен у партнерству са НВО Нови хоризонт из Улциња, НВО Нада из Херцег Новог, НВО Бјелопољски демократски центар из Бијелог Поља и НВО Бонум из Пљеваља, који су уједно и локални ресурсни центри за ОЦД. Пројекат је финансијски подржан од стране Европска унија у Црној Гори  и Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија Црне Горе

 

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?