100 дана рада Министарства европских послова

Министарство европских послова је у прва три мјесеца:

  • У Бриселу је, након двије године паузе, одржана петнаеста Међувладина конференција Црне Горе и Европске уније, што је јасна потврда да се 44. Влада и парламентарна већина препознају као кредибилни партнери који ће Црну Гору увести у Европску унију.
  • У циљу унапређења рада преговарачке структуре, образовали смо Савјет за владавину права, именовали смо главног преговарача за вођење преговора о приступању ЕУ, именовали чланове Преговарачког тима (шест преговарача за кластере) и донијели одлуке о образовању радних група. Иновирали смо и оснажили све преговарачке радне групе. Сада, са заокруженом и функционалном преговарачком структуром крећемо у интензивније и ефикасније реформе.
  • Наставили смо са реализацијом обавеза које произилазе из спровођење ССП-а, кроз одржавање Шеснаестог састанака Пододбора за економска и финансијска питања и статистику између Црне Горе и Европске комисије и Седамнаестог састанка Заједничког консултативног одбора између ЕУ и Црне Горе (ЗКО).
  • Имали смо интензивне дипломатске активности с циљем промоције резултата реформи у процесу приступања ЕУ. У том смислу, министарка Маида Горчевић је у Бриселу имала састанке са европским комесаром за проширење и сусједство, Оливером Вархељијем, као и са специјалним представником ЕУ за Западни Балкан, Мирославом Лајчаком и послаником Европског парламента и предсједавајућим Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Владимиром Билчиком. Такође, Горчевић је у Подгорици одржала низ састанака са амбасадорима и представницима међународних организација и фондација.
  • У оквиру спровођења Стратегије информисања јавности о приступању Црне Горе ЕУ, а с циљем унапређења транспарентности и инклузивности процеса, те јачања сарадње са различитим друштвеним субјектима, започели смо редовне консулатције са представницима цивилног сектора о преговарачком процесу и потписали Меморандум о сарадњи између Министарства европских послова и 25 локалних самоуправа. Министарство је расписало и конкурс за локалне самоуправе да се пријаве за учешће у иницијативи “ЕУ4МЕ: Оснаживање општина за европско ангажовање“, а циљ је да се пружи снажнија подршка локалним самоуправама како би се осигурало квалитетније информисање. Одабрано је 6 општина које ће учествовати у овој иницијативи.
  • Наставили смо конструктивну сарадњу са Скупштином Црне Горе, гдје је руководство МЕП-а учествовало на Трећој сједници Одбора за европске интеграције.
  • Кроз предан рад на програмирању и спровођењу захтјевних обавеза, створили смо предуслове за додјелу 265,6 милиона еура из ЕУ фондова и програма и то:

- програмирањем 24 милиона еура из IPA 2024 за: владавину права, животну средину, социјалну политику и хоризонталну акцију – Инструмент за европску интеграцију.

- радом на припреми вишегодишњих оперативних програма 2024-2027 за подршку животној средини и запошљавању и социјалној политици вриједних 66 милиона еура.

- потписивањем споразума за 63 милиона еура из IPARD III, за јачање капацитета црногорских пољопривредника током периода 2021-2027 за будуће управљање Заједничком пољопривредном политиком Европске уније.

- одобравањем 112.6 милиона еура из Западнобалканског инвестиционог оквира, за реконструкцију дионице жељезничке пруге Бар-Голубовци.

  • Успјели смо да, у кратким роковима, припремимо нацрт Реформске агенде за Инструмент ЕУ за реформу и раст и испунимо предуслове за коришћење средстава из новог Плана раста ЕУ за Западни Балкан. У оквиру три области: Пословно окружење и развој приватног сектора; Дигитална и енергетска/зелена транзиција и Развој људског капитала, дефинисали смо 60 реформских мјера, уз додатне мјере у области владавине права.
  • Наставили смо и са успјешним спровођењем програма билатералне прекограничне сарадње и интер-регионалних програма.
  • У оквиру интер-регионалих програма сарадње Црна Гора је добила прилику да учествује у програму Interreg Европа, који представља одличну платформу за сарадњу са државама чланицама ЕУ, размјену знања и јачање партнерстава. Са друге стране, закључен је и финансијски споразум за URBACT IV програм, којим се подстиче међурегионална сарадња и допринос одрживом урбаном развоју, бољем управљању и повезивању градова на европском нивоу. Земље кориснице Ипе, укључујући и Црну Гору, по први пут су добиле прилику за учешће у овом програму у перспективи 2021-2027. Укупан буџет овог програма износи 85 милиона еура, док ће за активности корисника из земаља корисница Ипе биће опредијељено укупно 5 милиона еура.
  • Наставили смо и са успјешним спровођењем програма прекограничне и транснационалне сарадње, који имају за циљу да дају подршку реализацији пројеката са земљама чланицама Европске уније, кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство, а највећим дијелом су усмјерени на заштиту животне средине, очување и промоцију природног и културног насљеђа, иновације и локалне иницијативе. У том смислу, ратификован је финансијски споразум за Програм прекограничне сарадње Босна и Херцеговина - Црна Гора за IPA III перспективу, чија укупна вриједност износи 9,73 милиона еура. Поред тога, закључен је и Билатерални споразум за Програм прекограничне сарадње Србија – Црна Гора 2021-2027, чија укупна вриједност такође износи 9,73 милиона еура.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?