Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са 82. сједнице Владе Црне Горе

Služba za odnose s javnošćuSlužba za odnose s javnošću

  
 
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 82. сједници којом је предсједавао предсједник Душко Марковић, утврдила Предлог закона о међународним рестриктивним мјерама. Овим законом уређује се начин увођења, примјене и укидања међународних рестриктивних мјера које се спроводе у циљу успостављања и очувања међународног мира и безбједности, поштовања људских права и основних слобода, борбе против тероризма и ширења оружја за масовно уништење, развоја и јачања демократије, владавине права и постизања других циљева у складу са међународним правом.

Усвајањем овог закона, оснажиће се институционални капацитет за реакцију у случају наступања ситуација које предвиђају спровођење рестриктивних мјера, те ојачати капацитети за имплементацију обавеза које су предвиђене референтним УН резолуцијама, ЕУ директивама и допринијети даљем потврђивању Црне Горе као кредибилног партнера у реализацији обавеза и активности које доприносе безбједности и сигурности у глобалном контексту. Законом се, поред осталог, имплементирају препоруке Комитета експерата Савјета Европе за процјену усклађености мјера против прања новца и финансирања тероризма (МОНЕYВАЛ) које се односе на замрзавање средстава која се користе за финансирање тероризма.

Утврђен је и Предлог Закона о измјенама и допунама Закона о поштанским услугама. Предложеним измјенама и допунама уређује се питање финансирања и одрживости универзалне поштанске услуге. Прописано је да се покриће нето трошка универзалног сервиса обезбјеђује, првенствено, из прихода остварених по основу обављања услуге, а затим из компензационог фонда Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност. Уколико ова средства нијесу довољна, евентуално недостајућа средства надокнађују се из буџета државе. Предложеним одредбама закона спроводи се усклађивање са Извјештајем ЕК о напретку – питање независности регулатора и Извјештајем експертске мисије за преговарачко поглавље 10, у циљу испуњења завршног мјерила у Поглављу 10, а који се тичу обезбјеђивања пуне независности регулатора.

Влада је донијела Одлуку о образовању и саставу Оперативног тима Партнерства за отворену управу (ОГП) и усвојила Информацију о даљим активностима Црне Горе у Партнерству за отворену управу с Планом активности до 2019. године.

Одлуком се образује Оперативни тим којим руководи министар јавне управе, а чији су чланови представници Кабинета предсједника Владе; Кабинета потпредсједника Владе за политички систем, унутрашњу и вањску политику; Генералног секретаријата Владе; секретари Министарства правде и Министарства финансија; представник Привредне коморе Црне Горе као и пет представника невладиних организација чија су подручја дјеловања: побољшање јавних услуга; повећање јавног интегритета; ефикасније управљање јавним ресурсима; успостављање сигурнијих заједница и повећање одговорности компанија. Имајући у виду потребу за унапређењем координације у вези са реализацијом обавеза дефинисаним чланством у ОГП, а прије свега доношење годишењег Акционог плана, предложено је доношење нове одлуке о образовању и саставу Оперативног тима партнерства за отворену управу.

У Информацији је наведено да, је у циљу, превазилажења тренутне ситуације, министарка јавне управе на одржаном састанку са делегацијом ОГП-а, у јуну 2018.године, предочила пуну посвећеност Црне Горе циљевима ове међународне иницијативе која подразумијева унапређење транспарентности јавне управе, јачања улоге цивилног друштва и грађана у креирању јавних политика и друго. Предложени План активности подразумијева одржавање више састанака Оперативног тима са циљем израде Акционог плана и усвајање Акционог плана до краја ове године.

Влада је усвојила Извјештај о раду Комисије за припрему Комуникационе стратегије Владе Црне Горе за период фебруар – јун 2018. године који садржи преглед најважнијих активности спроведених у досадашњем раду Комисије као и кључне оцјене британских експерата у погледу тренутног стања и основних потреба за јачањем персоналних и институционалних комуникационих капацитета Владе и министарстава, као и предлоге и закључке Комисије у погледу даљих активности на јачању наведених капацитета, у сарадњи са експертима из Службе за комуникације Владе Уједињеног Краљевства.

Комисија је у Извјештају навела да ће у наставку пројекта припремити Комуникациону стратегију Владе за период 2018-2020. са Акционим планом за 2018. Предвиђене су активности: израде стратешких комуникационих планова, успостављање структуре за централизовано координисање он-лине комуникације Владе и министарстава, организација обука за креирање различитих врста комуникационих садржаја, програм континуиране обуке запослених у органима државне управе са циљем унапређења комуникационих вјештина, припрема правила интерне комуникације са потребним упутствима и установљавање јединственог изгледа докумената Владе Црне Горе.

У склопу реализације европске агенде, Влада је донијела Уредбу о новој храни која се може користити и стављати на тржиште, Национални програм за унапређење квалитета сировог млијека са планом за поступање са неусаглашеним сировим млијеком и План управљања нуспроизводима животињског поријекла који нијесу намјењени исхрани људи са акционим планом.

Уредбом о новој храни која се може користити и стављати на тржиште прописано је да је на тржиште Црне Горе дозвољено стављати само оне врсте нове хране које је одобрила Европска Комисија, уврстила на листу одобрене нове хране и објавила појединачним одлукама.

Националним програмом за унапређење квалитета сировог млијека са планом за поступање са неусаглашеним сировим млијеком су дефинисани јасни оквири, смјернице и активности, са носиоцима и роковима за њихово спровођење, како би се квалитет сировог млијека у Црној Гори унаприједио до нивоа усаглашености са прописаним захтјевима ЕУ. Унапријеђење квалитета сировог млијека је веома важна активност коју Црна Гора треба да спроведе на путу интеграција у Европску унију, при чему се посебна пажња поклања утицају квалитета сировине на безбједност млијека и производа од млијека који се стављају на тржиште. При изради Програма узете су у обзир специфичности црногорског амбијента, начин сточарске производње, производња традиционалних црногорских производа од млијека. Посебан акценат је дат на поступање са сировим млијеком које не испуњава прописане ЕУ захтјеве (неусаглашено млијеко), с обзиром на то да је то питање дио мјерила 1 за затварање Преговарачког поглавља 12.

Управљање нуспроизводима животињског поријекла, поред важности коју има за све грађане, с обзиром на то да има утицај на јавно здравље, представља веома важну активност у дијелу интеграционих процеса у ЕУ, у дијелу Преговарачког поглавља 12. Планом је предвиђена изградња једног објекта за прераду нуспроизвода и два сабирна центра, са 5 транспортних рута за превоз производа, као и модел за сакупљање нуспроизвода на мјесту настанка и предлози за финансирање овог модела.

Влада је донијела Одлуку о додјели условних дотација општинама за 2018. годину. Одлуком је, на основу Закона о финансирању локалне самоуправе, постављен правни основ да се Општини Даниловград на име условних дотација за реализацију приоритетних инвестиционих пројеката из буџета државе додијели 198.000,00 еура.

СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?