Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влада на данашњој сједници усвојила Предлог закона о измјенама и допунама закона о лукама

Генерални директор Директората за поморски саобраћај у Министарству саобраћаја и поморства Владан Радоњић, на данашњој конференцији за медије поводом Приједлога закона о измјенама и допунама закона о лукама казао је да је интезивни развој наутичког туризма у Црној Гори у значајној мјери превазишао одредбе важећег Закона о лукама и његових последњих измјена и допуна из 2013. године.

Како је све учесталија посјета бродова на кружним путовањима, у том циљу саграђене су нове луке наутичког туризма – марине. Радоњић је констатовао да се из године у годину повећава број пловних објеката који Црну Гору виде као матичну луку. За потребе комплетног сервиса страних и домаћих јахти развијају се бродоградилишне луке, међу њима бродоградилишна лука Бонићи Тиват и бродоградилишна лука Бијела, за коју је 30. новембра потписан концесиони уговор.

У циљу јасног одвајања већ постојећих марина од новоизграђених које искључиво служе као луке наутичког туризма, уводи се термин „градска лука“, казао је Радоњић.

Новонастале марине и оне које тек то треба да постану у многоме се разликују од марина које већ дужи низ година постоје на црногорском приморју и које се, како тада, тако и данас користе у највећој мјери за потребе локалног становништва. Управо из тог разлога Предлогом закона о измјенама и допунама закона о лукама предложено је увођење новог термина „градске луке“ која ће се првенствено користити за потребе комуналних везова. Свакако, значајан дио њеног капацитета моћи ће да се користи и у комерцијалне сврхе.

Уколико концесионар градске луке преузме коришћење цијелог лучког подручја имаће право слободног формирања цијена лучких услуга за комерцијалне везове на том подручју, док ће за максималан износ накнаде за лучке услуге за комуналне везове тражити одобрење од правног лица, уколико је ријеч о луци од локалног значаја, или од Органа управе, уколико је ријеч о луци од националног значаја, истакао је Радоњић.

У циљу успоставаљања боље контроле и управљања, Предлогом закона прецизиране су и надлежности управљача и створене додатне обавезе концесионара или привредног друштва које има закључен уговор о коришћењу луке или њеног дијела. Такође је кроз текст Закона дефинисан и појам Оперативне обале и комерцијалних везова.

Предлог закона уводи и дефиницију лучког подручја којим ствара обавезу утврђивања просторних граница лучког подручја и сидришта луке на предлог Органа управе, односно правног лица у складу са планским документом којим се дефинише обално подручје, рекао је Радоњић на крају излагања. 

СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ




Да ли вам је садржај ове странице био од користи?