Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

200 милиона еура за замјену азбестно–цементних цјевовода

Представници Еко фонда и PROCON-а потписали су данас Уговор о пружању услуга за потребе реализације пројекта “Унапрјеђење ефикасности водоснадбијевања замјеном азбестно-цементних цјевовода на подручју Црне Горе“.

Циљ пројекта је да се након 50 година унаприједе и обнове азбестно – цементни цјевоводи на подручју Црне Горе и успостави свеобухватни и функционални систем водоснадбијевања.

Укупна процијењена дужина азбестно-цементних цијеви у комплетној водоводној мрежи Црне Горе износи 614 km, а процијењена вриједност пројекта је око 200.000.000,00 ЕУР.

Потписивањем овог уговора стварају се предпоставке за почетак реализације једног од најважнијих пројеката у Црној Гори који ће унаприједити ефикасност водоснадбијевања, истакла министарка екологије, просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић.

„Ријеч је пројекту који ће у суштинском смислу промијенити функционисање водоводне мреже и трајно ријешити ефикасност снадбијевања“, казала је она.

Као главни недостатак у водоснадбијевању у Црној Гори препознат је проблем дотрајалости мреже и то првенствено азбестно – цементних цијеви који доводе до великих губитака на мрежи.

„Велики губици чести су узрочник у прекиду водоснадбијевања а доводе и до рестрикција током сезоне. Азбестно цементне цијеви чија замјена је планирана у водоводној мрежи имају дужину од 614 километара и старости су преко 50 година. Како би се остварили потребни услови за унапређење стања у области водоснабдијевања, реализација овог пројекта је у потпуности усклађена са стратешким документима, националном Стратегијом одрживог развоја до 2023. године, пројекције дугорочног снадбијевања водом као и са Акционим планом за испуњавање завршних мјерила за поглавље 27“, истакла је Ђуровић.

Финансирањем студије изводљивости која има за крајњи циљ резултат овог пројекта и бригу о здрављу људи, Еко – Фонд ће остварити једну од својих основних функција а то је подржавање пројеката из области заштите животне средине,  казао је директор Draško Boljević.

„Прича о азбестно – цементним цијевима је доста сложена и комплексна и оно што ћемо приоритетно морати ријешити је на који начин ће се приступити замјени ових цијеви. Еко Фонд ће финансирати ову студију и у сарадњи са PROCON-ом као крајњи резултат имаћемо конкретан документ који ће показати како и на који начин ће се овај пројекат реализовати“ казао је Бољевић.

Валерија Савељић извршна директорица из PROCON-а, казала је да ће се реализацијом овог пројекта остварити бројни бенефити и првенствено смањити губици на мрежи.

„Дотрајалост водоводне инфраструктуре је један од највећих узрочника израженог проблема неприходоване воде, која у просјеку, према Годишњем извјештају о поређењу индикатора пословања вршилаца регулисаних комуналних дјелатности за 2020. годину Регулаторне агенције за енергетику и регулисане комуналне дјелатности, износи 67,14%. По подацима из Извјештаја о активностима везаним за регулисане комуналне дјелатности за 2020. годину, вриједност губитака је cca 49 милиона еура”, казала је Савељић.

Она је истакла да ће PROCON као национална јединица за имплементацију пројеката из области комуналне дјелатности заштите животне средине са овим пројектом имплементирати око пола милијарде еура вриједности пројеката и то пројеката од виталног значаја за цјелокупну црногорску економију.

Када је ријеч о овом пројекту она је истакла да се очекује да ће студија изводљивости бити завршена у року од шест мјесеци од почетка исте.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?