Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Од петка обавезна употреба зимске опреме за возила која учествују у саобраћају за вријеме зимских услова на путу

Објављено: 13.11.2019. 19:58 Аутор: УП
Законом о безбједности саобраћаја на путевима је прописано да је за вријеме зимских услова на путу обавезна употреба зимске опреме за возила која учествују у саобраћају.
Зимски услови на пут подразумијевају постојање снијега, леда или поледице на путу.

Правилником о ближим условима које морају да испуњавају возила у саобраћају на путевима је прописано, да зимска опрема за путничка и теретна возила највеће дозвољене масе до 3.500 кг (возила категорије М1 и Н1) обухвата:

• пнеуматике за зимску употребу (нпр. М+С, Сноw Wинтер и др.) на свим точковима, или,
• пнеуматике за зимску употребу (нпр. М+С, Сноw Wинтер и др.) на погонским точковима и ланце за снијег односно друге уређаје за повећање тракције приправне за постављање на најмање два погонска точка или
• пнеуматике за љетњу употребу на свим точковима и ланце за снијег односно друге уређаје за повећање тракције приправне за постављање на најмање два погонска точка.
• поред зимске опреме која је наведена, за лаке аутобусе, тешке аутобусе, средње теретно возило и тешко теретно возило (возила категорије М2, М3, Н2 и Н3), обавезни дио зимске опреме је и лопата, осим за возила која учествују у јавном градском превозу.

Дубина шаре на газећој површини пнеуматика не смије бити мања од 4 мм.

За поједине врсте и категорије возила на одређеном путу или дијелу пута, у одређено вријеме, обавеза употребе зимске опреме може се утврдити без обзира да ли на том путу постоје зимски услови.

Временски период и пут, односно дјелове пута на којима је обавезна употреба зимске опреме и категорије возила за која је обавезна употреба зимске опреме наредбом прописује Министарство унутрашњих послова по претходно прибављеном мишљењу органа државне управе надлежног за послове саобраћаја.

Ради објективног информисања јавности обавјештавамо вас да није тачно да се на возилима која учествују у саобрћају на путевима у Црној Гори морају посједовати сва четири пнеуматика за зимску употребу.

Возила могу учествовати у саобраћају, ако испуњавају један од горе наведених услова,прописаних тачком 1, 2 или 3, за путничка возила, односно тачком 4, за теретна возила.

Наредбом о временском периоду и путу, односно дјеловима пута на којима је обавезна зимска опрема, која ће важити у периоду од 15. новемнбра 2019. до 31. марта.2020.године, прецизно су наведени путеви, односно дјелови пута на којима је обавезна употреба зимске опреме за моторна возила која учествују у саобраћају на путу, без обзира да ли на том путу постоје зимски услови, што значи да на градским саобраћајницама и појединим путним правцима, није обавезно коришћење зимске опреме, уколико нијесу зимски услови на путу, односно, нема снијега, леда и поледице.

Важно је напоменути, да су Предлогом новог Закона о измјенама и допунама Закона о безбједности саобраћаја на путевима, који се још увијек налази у Скупштинској процедури, предвиђене измјене и у овој области, а да ће, када он ступи на снагу, јавност бити благовремено обавијештена.

Имајући у виду тренутне метео услове, релативно високе температуре за ово доба године, те да на путевима у Црној Гори још увијек нијесу зимски услови, службеници саобраћајне полиције ће у наредном периоду, док се метео услови не промијене, кроз превентивне активности упозоравати возаче на обавезност посједовања и коришћења зимске опреме.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?