Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Јавни конкурс за расподјелу средстава у оквиру програма „Одржавање ниске преваленције ХИВ-а у Црној Гори“

Објављено: 24.04.2020. 21:02 Аутор: Министарство здравлља

На основу Споразума између Министарства здравља Црне Горе и Глобалног фонда за борбу против АИДС-а, туберкукозе и маларије (ГФАТМ), бр. 1801 МНЕ-Х-МоХ, о спровођењу програма “Одржавање ниске преваленце ХИВ-а у Црној Гори”, усклађеним са Националном стратегијом за борбу против ХИВ/АИДС-а 2015-2020, Комисија за расподјелу средстава за финансирање пројеката/програма невладиних организација Министарства здравља, објављује

ЈАВНИ КОНКУРС

за расподјелу средстава у оквиру програма „Одржавање ниске преваленције ХИВ-а у Црној Гори“ подржаног од стране Глобалног фонда за борбу против АИДС-а, туберкулозе и маларије (ГФАТМ) и Министарства здравља Црне Горе намијењених за подршку:

  1. Програме усмјерене на превенцију ХИВ/АИДС-а међу кључном популацијом мушкараца који имају секс са мушкарцима (у даљем тексту: МСМ) 
  2. Програме усмјерене на превенцију ХИВ/АИДС-а међу кључном популацијом особа које користе дроге инјектиранјем – подршка раду дроп ин центара  са теренским радом у Црној Гори
  3. Програме усмјерене на превенцију ХИВ/АИДС-а међу кључном популацијом сексуалних радница/ка (у даљем тексту: СР)
  4. Програме усмјерене на унапређење третмана особа које живе са ХИВ-ом (у даљем тексту: ПЛХИВ)
  5. Програме усмјерене на превенцију ХИВ/АИДС-а међу затвореницима
  6. Програме усмјерене на превенцију ХИВ/АИДС-а међу поморцима

Позивају се невладине организације које имају капацитете и искуство да пријаве пројекте/програме на овај конкурс којим могу допринијети реализацији приоритета утврђених Националном стратегијом за борбу против ХИВ/АИДС 2015-2020 и њеним акционим планом, у области превенције ХИВ/АИДС-а међу кључним популацијама и унапрјеђењу третмана особа које живе са ХИВ-ом.  

Општи циљ Позива:

• Одржавање ниске преваленције ХИВ-а у Црној Гори 

Посебни циљ Позива:

Јачање националног одговора у Црној Гори на епидемију ХИВ-а међу кључним погођеним популацијама (КАП) кроз континуирано пружање превентивних сервиса за особе које живе са ХИВ-ом (ПЛХИВ), мушкарце који имају секс са мушкарцима (МСМ), сексуалне раднице (СР), особе које користе дроге инјектиранјем, поморце и затворенике. 

Приоритетни проблеми у области превенције ХИВ/АИДС-а међу кључним популацијама и унапређењу третмана особа које живе са ХИВ-ом су:

• Континуирано спровођење и одрживост бројних превентивних услуга од стране невладиних организација (НВО) међу тешко доступним популацијама и популацијама које су у повећаном ризиком од ХИВ-а је од кључног значаја за контролу епидемије; и 

• Континуирани рад са особама које живе са ХИВ-ом, нарочито на пољу терапијске писмености, индивидуалне и групне психо-социјалне подршке и позитивне превенције је од великог значаја за контролу епидемије и обезбјеђивања сигурног дестигматизирајућег окружења за особе које живе са ХИВ-ом. 

Циљне групе су МСМ, особе које користе дроге инјектиранјем, СР, ПЛХИВ, поморци и затвореници, а њихове препознате потребе су:

• стварање сигурног дестигматизирајућег окружења,
• континуирана доступност превентивних сервиса, 
• квалитет услуга које се пружају у овим превентивним сервисима, 
• адекватно информисање и едукација.

Активности невладине организације које ће допринијети остварењу стратешких циљева и задовољењу потреба циљних група („прихватљиве активности за финансирање“) су:

- Обезбјеђење институционалне подршке за континуирани рад и унапрјеђење квалитета услуга у Дроп ин центрима за МСМ, као и подршке спровођењу превентивних програма у односу на инфекцију ХИВ-ом кроз континуирани теренски рад, савјетовање и едукацију;

- Обезбјеђење институционалне подршке за континуирани рад и унапрјеђење квалитета услуга у Дроп ин центрима за особе које користе дроге инјектиранјем, као и подршке спровођењу програма смањења штете за особе које инјектирају дроге у односу на инфекцију ХИВ-ом кроз континуирани теренски рад, савјетовање и едукацију;

- Обезбјеђење институционалне подршке за рад и унапрјеђење квалитета услуга у Дроп ин центру за СР, као и подршке спровођењу програма превенције ХИВ-а кроз континуирани теренски рад, савјетовање и едукацију;

- Континуирани рад ваининституционалног савјетовалишта за ПЛХИВ, кроз савјетовање, едукацију, индивидуални и групни рад;

- Спровођење програма превенције ХИВ-а кроз континуирани теренски рад, савјетовање и едукацију међу затвореницима;

- Спровођење програма превенције ХИВ-а кроз континуирани теренски рад, савјетовање и едукацију међу поморцима.

Све наведене активности се морају спроводити на начин што ће корисницима омогућити приступ тзв. основном пакету услуга за превенцију ХИВ-а, а то су: доступност кондома, игала, шприцева, кувала, алкохолних марамица, дестиловане воде, лубриканата и сл., подршке, савјетовања и едукације о ХИВ-у и полно преносивим инфекцијама, као и упућивања на тестирање и друге медицинске, социјалне и психосоцијалне услуге доступне у систему. 

Укупан износ средстава која се могу расподијелити невладиним организацијама за наведене пројекте планиран буџетом Министарства здравља на позицији „Трансфери невладиним организацијама ХИВ/АИДС“ је 295.376,00 еура.

Најнижи износ средстава који се може додијелити је 5.000 еура, а највиши 160.000 еура по пројекту односно програму (укључујући пријаве које садрже једног или више партнера на пројекту). 

На овај конкурс невладина организација може пријавити највише три пројекта као главни апликант, у складу са приоритетима утврђених Споразумом са ГФАТМ, Стратегијом и акционим планом за њено спровођење. Укупан износ средстава који се може додијелити једној организацији не може да пређе укупан максимални износ планиран за један програм.

Све детаље око критеријума и правила за пријављивање, као и детаље везане за средства која су на располагању за сваки од наведених програма понаособ, можете наћи у посебном документу Упутство за подносиоце пријава за Конкурс - ХИВ/АИДС 2020, који треба консултовати током израде пријаве/а, а који се може скинути на линку на крају текста овог огласа.

Пријаву пројекта/програма на овај конкурс може поднијети невладина организација која је:

а) уписана у Регистар невладиних организација;            

б) кроз циљеве и дјелатности у Статуту, дефинисала област од јавног интереса из овог конкурса као област свог дјеловања;

ц) реализовала пројекте у области ХИВ/АИДС-а медју кључном популацијом коју желе обухватити пројектом којим аплицирају у једној од три године које претходе години објављивања овог конкурса (2017, 2018 или 2019. година);

д) предала пореском органу пријаву за претходну фискалну годину (биланс стања и биланс успјеха).

Расподјела средстава из овог конкурса врши се на основу сљедећих критеријума:

1) допринос пријављеног пројекта, односно програма остваривању јавног интереса и реализацији стратешких циљева у одређеној области;

2) квалитет пријављеног пројекта, односно програма;

3) капацитет невладине организације да реализује пријављени пројекат, односно програм;

4) транспарентност рада невладине организације.

Бодовање пројеката, односно програма према наведеним критеријумима, вршиће се према мјерилима и на начин утврђен Уредбом о финансирању пројеката и програма невладиних организација у областима од јавног интереса (“Службени лист ЦГ“, бр.13/18), на обрасцу који утврђује и објављује на својој интернет страници Министарство јавне управе www.мју.гов.ме, а сваки пројекат ће бодовати по два процјењивача, који морају образложити додијељене бодове по сваком мјерилу.

Рок за подношење пријава на овај конкурс је 11. мај 2020. године до 15.00 часова.

Пријава пројекта/програма доставља се искључиво на прописаном обрасцу доступним на крају текста овог Позива.

Уз пријаву на овај конкурс, невладине организације су дужне доставити:

1. Фотокопију рјешења о упису у регистар НВО;
2. Фотокопију дијела Статута у коме су дефинисани циљеви и дјелатност, односно област дјеловања НВО;
3. Доказ о реализованим пројектима или активностима у области ХИВ/АИДС-а у једној од три године које претходе години објављивања овог конкурса (2017, 2018 или 2019. година) нпр. фотокопију уговора о реализованом пројекту, или званичног извјештаја према донатору о реализацији пројекта);
4. Фотокопију акта о поднесеној пријави за претходну фискалну годину пореском органу (биланс стања и биланс успјеха);
5. Потврду из Пореске управе да су измирене обавезе према држави по основу пореза и приреза за 2019. годину;
6. Образац за пријаву пројекта/програма (електронска верзија емаилом, и штампана верзија потписана, печатирана и достављена на адресу Министарства здравља), која садржи све неопходне додатне обрасце;
7. Документ фотокопија важећег Статута организације-подносиоца (достављена на адресу Министарства здравља);
8. Документ којим се доказује правна подобност партнера на пројекту/програму (достављају се на адресу Министарства здравља):
о у случају да се програм пријављује у партнерству са организацијом, партнер мора испунити све услове као подносилац пријаве (услови прописани тачком 2.1. Упутства за подносиоце пријаве), а подносилац за партнера доставља:
- Копију важећег Статута за сваку организацију која је партнер у спровођењу програма;
- Изјаву о партнерству (штампана верзија потписана, печатирана и достављена на адресу Министарства здравља);
9. Потписану и службеним печатом организације овјерену Изјаву о истинитости података у пријави;
10. Потписану и службеним печатом организације овјерену Изјаву о непостојању вишеструког финансирања;
11. Потписан и службеним печатом организације овјерен Буџет програма/пројекта;
12. Препоруке о успјешном спровођењу сервиса намијењених кључним популацијама у оквиру овог Позива од стране досадашњих донатора.

Необавезна документација коју невладине организације могу да доставе су:

-           Писмо намјере о ко-финансирању,

-           Друге препоруке о успјешном спровођењу сервиса намијењеним кључним популацијама у оквиру овог Позива.

Попуњену, потписану и овјерену пријаву неопходно је доставити у два (2) примјерка у штампаној верзији и један (1) примјерак у електронској форми на ЦД-у у садржају истовјетном штампаном примјерку.

Пријаву са потребном документацијом, укључујући и ЦД треба

послати искључиво поштом, у складу са Упутством Министарства здравља доступним на хттп://www.мздравља.гов.ме/вијести/223037/Упутство-за-пријем-странака.хтмл,

на сљедећу адресу:

Министарство здравља, Римски трг 46, 81000 Подгорица, Црна Гора,

са напоменом: НЕ ОТВАРАТИ - пријава на Јавни конкурс број: 7-500/20-1178/1 под називом „Одржавање ниске преваленце ХИВ-а у Црној Гори“, уз обавезно навођење приоритетне области. 

У разматрање ће бити узети само пројекти/програми који су достављени на прописаном обрасцу, са потребном документацијом и у року, односно који задовољавају услове прописане овим конкурсом.

Питања у вези овог конкурса могу се поставити електронским путем на адресу: мирјана.дјурановиц@мзд.гов.ме најкасније до 04.маја 2020. године.

Комисија  Министарства здравља ће у року не дужем од 5 дана од дана завршетка овог конкурса, на интернет страници Министарства www.мздравља.гов.ме и порталу е-управе објавити листу невладиних организација које нијесу доставиле уредну и потпуну пријаву, уз указивање на утврђене недостатке који се односе на пријаву, односно потребну документацију.

Невладина организација са поменуте листе је, у року од пет дана од дана објављивања листе, дужна да отклони утврђене недостатке, а у случају да се утврђени недостаци не отклоне у прописаном року, пријава се одбацује.

ПРАТЕЋУ ДОКУМЕНТАЦИЈУ ЗА ПРИЈАВУ НА КОНКУРС МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ НА ЛИНКОВИМА КОЈИ СЛИЈЕДЕ:

Образац за пријаву на јавни конкурс

Упутство за подносиоце пријава за Конкурс - ХИВ/АИДС 2020

Предсједник Комисије

Прим.др Мевлида Гусињац

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?