Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Пажин: Ако буде искрености и добре воље веома смо близу рјешења у дијалогу Владе и СПЦ

Дијалог између Српске православне цркве и Владе Црне Горе биће настављен кад се за то испуне услови, а коначан успјех тога дијалога понајвише зависи од тога да ли ће обје стране у обновљени дијалог ући искрено, у доброј вјери, уважавајући аргументе друге стране и без политичких ултиматума, саопштио је данас потпредсједник Владе Зоран Пажин одговарајући на посланичка питања у Скупштини Црне Горе.

У одговору на питање посланика Андрије Мандића, потпредсједник Пажин је оцијенио да за Владу у дијалогу са представницима СПЦ неће пристати на било какве ултиматуме, али да са друге стране неће ни постављати било какве ултиматуме саговорницима. „Треба повести рачуна да учестало вријеђање, омаловажавање и ниподаштавање институција нимало не доприности успјеху тога дијалога. Вјерујем да може другачије, да се о свим питањима може расправљати на један начин који је достојан саговорника, са једне и са друге стране,“ нагласио је потпредсједник. Говорећи о литијама, навео је да је потпуно легитимно у демократском друштву изражавати протест о било којем друштвеном питању. „Али на ту врсту политичког притиска, можете да добијете једино политички одговор, а нама је потребан правни дијалог, уз међусобно уважавање и уз уважавање аргумената друге стране,“ додао је потпредсједник. Оцијенио је, такође, да проблем етнофилетизма, који је једнако неприхватљив у друштву, као и у самој цркви, представља значајну сметњу постизању обострано прихватљивог рјешења. „Ја мислим да нико у цркву не иде да би га национално пребројавали. Ако постоји добра воља, да се спозна и ова димензија проблема, веома смо бризу рјешења,“ закључио је потпредсједник.

На питање посланика Предрага Булатовића, потпредсједник Пажин је рекао да недореченост кадровских рјешења у правосуђу има своју рефлексију на европске интеграције Црне Горе, додајући међутим да Влада није адреса која треба да буде одговорна за то, будући да наведено питање није у надлежности Владе. „Класична је замјена теза одговорност за то пласирати Влади, која нити бира врховног државног тужиоца, нити Државно тужилаштво подноси извјештај о свом раду Влади, него подноси Парламенту, као што Парламент и бира врховног државног тужиоца квалификованом већином.“

У дијалогу са послаником Славеном Радуновићем, потпредсједник је поздравио поступање исламске вјерске заједнице као позитиван примјер друштвене одговорности у поштовању здравствених мјера током епидемије корона вируса. „Исламска вјерска заједница је, славећи свој највећи вјерски празник, Бајрам, показала највиши степен одговорности у погледу поштовања мјера Министарства здравља и тај празник је прошао без иједно јединог инцидента.“

Одговарајући на питање посланика Небојше Медојевића, потпредсједник Пажин је изразио неслагање са ставом о постојању ендемске корупције у Црној Гори. „Не прихватамо ту врсту генерализације. За то неприхватање спремни смо да дамо аргументе у комуникацији са било ким, уважавајући и наше партнере.“ Нагласио је да то не значи порицање проблема корупције, додајући да сузбијање корупције мора бити високо на агенди сваког органа јавне власти у Црној Гори. У том контексту, потпредсједник је подсјетио на резултате остварене у борби против корупције, који су препознати од стране међународних партнера, укључујући Сједињене Америчке Државе и Европску унију. „Само за мандата ове Владе око 260 јавних функционера је или смијењено или су дали оставке. То су подаци Агенције за спрјечавање корупције. Такође, на десетине милиона еура, кроз репресију корупције од стране Специјалног државног тужилаштва, је остало сачувано у буџету.“ 

КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЈЕДНИКА ВЛАДЕ ЗА ПОЛИТИЧКИ СИСТЕМ, УНУТРАШЊУ И ВАЊСКУ ПОЛИТИКУ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?