Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

4. Министарски састанак Партнерства за трансатлантску сарадњу у области енергетике и климе (P-TECC), Загреб

Објављено: 03.03.2023. 09:49 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Циљ Црне Горе је да производи довољне количине енергије и да обезбиједи сигурност снабдијевања потрошача енергијом, уз опредјељење за спровођење нискокарбонске и зелене енергетске транзиције. Наравно, ово је веома амбициозан циљ, не само за Црну Гору, вец́ и за много јачу економију у Европи и свијету истакао је потпредсједник Владе мр Ервин Ибрахимовић говорећи у оквиру панела “Сигурности снадбијевања енергијом” на бизнис форуму Партнерства за трансатлантску сарадњу у области енергетике и климе који се одржава у Загребу, а организован је од стране Министарства господарства и одрживог развоја, Министарства енергетике Сједињених Америчких држава, Америчко-средњоевропксог пословног удружења и атланског вијећа. 4. Ministarski sastanak Partnerstva za transatlantsku saradnju u oblasti energetike i klime (P-TECC), Zagreb

 


Потпредсједник Ибрахимовић разговарао је, на засебном билатералним састанку, са секретарком за енергетику САД Jenifer Granholm и том приликом саговорници су размијенили ставове о интересовању компанија из САД и потенцијалним развојним пројектима у Црној Гори, као и о напорима ресорног министарства да креира повољан пословни амбијент за страни капитал и већи прилив страних инвестиција у области OIE. Сусрет је такође био прилика да се  разговара о активностима државе на стварању основа за изградњу LNG терминала у ЦГ, што ће додатно ојачати  енергетску одрживост и стабилност читавог система. 

Црна Гора је опредијељена да прати европски и свјетски тренд који чисту енергију препознаје као производ од посебног значаја, а животну средину као један од најважнијих ресурса. Препознајуц́и обавезе које наша држава има као потписница Париског споразума и кандидат за чланство у Европској унији, наше је стратешко опредјељење да развој енергетског сектора базирамо на принципима декарбонизације и зелене енергетске транзиције” нагласио је Ибрахимовић додајући да приликом разматрања могуц́ности спровођења нискокарбонске енергетске транзиције, треба имати у виду да Црна Гора има значајне потенцијале обновљивих извора енергије: хидропотенцијал, потенцијал сунчевог зрачења, потенцијал вјетра, као и потенцијал биомасе. 

У контексту повезивања  са сусједним енергетским системима, а имајући у виду да ће природни гас и даље бити важан извор енергије, као и потребу диверсификације извора енергије, стварају се претпоставке за снадбијевањем Црне Горе природним гасом преко Јонско-јадранског гасовода и коришћењем сопствених резерви гаса из црногорског подморја, нагласио је потпредсједник владе и министар капиталних инвестиција Ервин Ибрахимовић и подсјетио присутне да Црна Гора учествује у реализацији пројекта Јонско-јадранског гасовода, који реализују Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска. Како је истакао Ибрахимовић с обзиром да процијењени инвестициони трошкови изградње Јонско-јадранског гасовода у Црној Гори износе око 210 милиона еура, финансијска подршка за реализацију овог пројекта била би од великог значаја за нашу државу. 

На крају излагања Ибрахимовић је подвукао важност Партнерства за трансатлантску сарадњу у области енергетике и климе као међународне иницијатива од посебног значаја у области снабдијевања енергијом и енергетску сигурност наших земаља.

Поред црногорске делегације у раду министарског састанка учешће су узели и високи званичници и шефови делегација, Сједињених Америчких Држава, Пољске, Словеније, Мађарске, Сјеверне Македоније, Латвије, Украјине, Румуније…

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?