- Влада Црне Горе
Будва добија обилазницу вриједну 237 милиона еура
Будва добија обилазницу вриједну 237 милиона еура

Изградња обилазнице око Будве, као дио брзе саобраћајнице дуж Црногорског приморја, биће уврштена у буџет за ову годину кроз технички ребаланс који ће бити реализован усљед недавне реконструкције Владе Црне Горе. До краја године планирано је расписивање тендера за изградњу обилазнице дуге девет километра, од Марковића до Ластве Грбаљске.
Ова дионица је прва фаза изградње модерне саобраћајнице дуж Јадранске обале која ће имати осам мостова укупне дужине 1,74 километара и два тунела укупне дужине 3,98 километара. Пројекат је базиран на идејном рјешењу које је израдио Монтепут д.о.о. у оквиру Просторног плана Црне Горе.
Вриједност инвестиције процјењује се на 237 милиона еура са ПДВ-ом, док се трошкови експропријације земљишта процјењују на додатних 20 милиона еура. Пројекат ће бити финансиран из капиталног буџета, а за његову реализацију задужен је Монтепут д.о.о.
Обилазница ће повезивати магистралне путеве Подгорица-Будва и Будва-Тиват и значајно ће допринијети измјештању транзитног саобраћаја из урбаног језгра Будве. Тиме ће се смањити гужве, скратити вријеме путовања, смањити загађење, повећати безбједност и унаприједити искуство туриста.
Овим инфраструктурним искораком Црна Гора прави важан корак ка бољој саобраћајној повезаности и дугорочном развоју туризма и економије.
