Ћаласан и Меловић на обиљежавању другог Међународног дана Кратошије

Објављено: 27.04.2026. 07:50 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Мр Татјана Ћаласан, државна секретарка и Марица Меловић, генерална директорица Директората за научноистраживачку дјелатност, присуствовале су свечаном обиљежавању другог Међународног дана Кратошије, које је уприличено у Вили Горица.

Ријеч је о манифестацији од посебног културног и историјског значаја, посвећеној најстаријој аутохтоној црногорској сорти винове лозе - Кратошији, која се у Црној Гори обиљежава другу годину заредом. Овогодишњи догађај имао је додатну симболику кроз обиљежавање јубилеја од 600 година од првог писаног помена ове сорте у Статуту града Будве.

Vila Gorica

Свечаност је одржана под покровитељством предсједника Црне Горе, а у организацији Европског реда винских витезова - Легатура Црна Гора. Окупила је бројне представнике дипломатског кора, државних институција, академске заједнице и привреде, као и произвођаче вина и чланове винских удружења.

Посебну међународну димензију догађају дало је присуство више од 20 реномираних винских новинара и експерата из свијета, за које је организован тродневни боравак у Црној Гори, са циљем промоције наше земље као препознатљиве и аутентичне винске дестинације.

Присуство представница Министарства потврђује значај повезивања науке, традиције и привреде, као и континуирану подршку иницијативама које доприносе валоризацији националних ресурса и међународној промоцији Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?