Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора има велики потенцијал да постане привлачна дестинација за дигиталне номаде

Објављено: 22.11.2021. 10:06

Црна Гора може постати привлачна дестинација за рад и живот дигиталних номада, зато овим Програмом желимо да искористимо тренутак, креирамо повољан амбијент за њихов живот и рад и придружимо се развијеним земљама у привлачењу дигиталних номада.

То је саопштила координаторка Програма за привлачење дигиталних номада, Тамара Џувер, гостујући у Јутарњем програму Телевизије Црне Горе, гдје је казала да је, када је ријеч о дигиталном номадизму, Црна Гора на почетку, али са великим потенцијалом.

Tamara Džuver
„Креирали смо Програм који је на јавној расправи. Прикупљамо приједлоге, сугестије и коментаре, а након тога ће Програм бити усвојен на сједници Владе“, рекла је Џувер.

Појаснила је да је дигитални номад страни држављанин, који путем електронског пословања ради за страна привредна друштва или као предузетник има своју фирму регистовану у некој од страних земаља.

„Они своје плате стичу радом за страну компанију и њима није дозвољено да раде у Црној Гори. То је битно да истакнемо због свих олакшица које су предвиђене овим Програмом. Када говоримо о дигиталним номадима обично причамо о графичким дизајнерима, програмерима, људима који долазе из ИТ индустрије и на тај начин желимо да њиховим доласком и радом са локалном заједницом подстичемо развој ИЦТ-ја у Црној Гори“, рекла је Џувер.

Предности због којих би Црна Гора била привлачна дигиталним номадима су, како је казала, предивна природа, животни стандард и ниски трошкови живота.

„Током креирања Програма водили смо се примјером Хрватске. Они су за само неколико мјесеци успјели да регулишу статус дигиталног номада, радом и сарадњом приватног сектора и Владе. Искористили смо њихово искуство и желимо да примијенимо добре праксе које је Хрватска примијенила. Али оно што може бити наша предност је што можемо да искористимо искуство Хрватске да унаприједимо наш нормативни оквир“, рекла је Џувер.

Када је ријеч о нормативном оквиру у питању су, како је навела, измјене Закона о странцима гдје ће се продужити привремени боравак за дигиталне номаде.

„Министартсво јавне управе, дигиталног друштва и медија у сарадњи са другим министарствима ради на томе да све измјене и допуне Закона буду спремне, како бисмо у наредној години могли да примијенимо овај Програм и што прије дочекамо дигиталне номаде“, објаснила је Џувер.

Сарадња Хрватске и Црне Горе у том дијелу је, како је додала, изузетно значајна, јер Хрватска прописује да дигитални номад у тој држави може бити до годину, након чега мора направити паузу од шест мјесеци, прије него што поново аплицира за исти статус, а то вријеме може се искористити да Црна Гора привуче тога номада.

„Оно што је можда изненађење је да ми већ сада у Црној Гори имамо људе који су дошли из Велике Британије, Канаде, Америке, земаља Европске уније. Немају регулисан статус дигиталних номада, јер нас чекају све ове нормативне измјене, али бораве овдје и раде из Црне Горе“, рекла је Џувер.

Истакла је да је циљ повезати људе из црногорског ИТ сектора са дигиталним номадима који су дошли из развијених земаља, како би и једни и други усавршавали знање и на тај начин оснажили цјелокпуну ИТ индустрију у Црној Гори.

„Чека нас дуготрајан процес дигиталне трансформације у Црној Гори, како бисмо развили све сервисе и модерне алате, који су потребни дигиталним номадима и нашим грађанима. Потребно је удружити снаге јавног, приватног, цивилног и академског сектора како би сви једнако допринијели дигиталном развоју Црне Горе. Морамо мијењати и систем образовања. Почети прво од основних, па средњих школа и факултета. Није довољно само да креирамо напредни програм на факултету везано за програмирање, или неке напредне технологије, већ морамо оснаживати дјецу, младе и студенте од самог почетка“, казала је Џувер.

Дигитални узори Црне Горе су, како је навела, Естонија, Словенија, Грчка, Америка, Велика Британија, Канада.

„Срећни смо што је на челу министарства неко ко долази из Калифорније и може да пренесе искуство и напредне програме имплементира и у Црној Гори. Један од тих програма је и “Сарадници у иновацијама”, у оквиру којег и ја, као неко ко долази из приватног сектора, тачније компаније Теленор, радим на пројектима Министарства. Овај програм министарка Тамара Срзентић је покренула по угледу на “Entrepreneurs in Residence” који постоји у Калифорнији. Циљ је укључити што више експерата из приватне индустрије, цивилног и академског сектора, који ће заједно са јавним службеницима радити на дигиталној трансформацији Црне Горе“, казала је Џувер.

Додала је да ће у наредном периоду, у оквиру Montenegro Digitala, бити лансиран програм Montenegro Digital Corps, који ће обухватити и свршене студенте који желе да се укључе у рад на дигиталним пројектима Министарства, али и све експерте, као и људе који нису из Црне Горе, а желе да дио свог времена уступе, и својим знањем и експертизом допринесу дигиталној трансформацији Црне Горе.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?