Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора изградила јак законодавни оквир заштите мањинских права

Објављено: 30.09.2022. 21:15 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Заштита људских и мањинских права директно је повезана са очувањем мира и стабилности истакао је министар Фатмир Гјека у разговору са Високим комесаром ОЕБС-а за националне мањине Кајратом Абдрахмановим.

Високи комесар ОЕБС-а за националне мањине у Извјештају који је пратио његову експертску мисију 2021. године, констатовао је за Црну Гору да је изградила јак и добар законодавни оквир заштите мањинских права, евидентирао укупну сагласност свих актера за бољу имплементацију истог и поздравио задовољство правним механизмима за унапређење интереса мањинских народа.

Министар Гјека и Њ.Е. Абдрахманов сагласни су да разнолика друштва морају бити вођена добрим интеграционим политикама, та да исте могу директно смањити конфликте и бити предуслов за изградњу друштва равноправности.

На округлом столу који је Канцеларија Високог комесара организовала у Хагу, Краљевина Низоземска на тему размјене искустава о интеграционим политикама су у југоисточној Европи констатовано је да Црна Гора посвећено ради на заштити и унапређењу положаја мањинских заједница и других мањинских националних заједница.

Министар Гјека поновио је да мањине у Црној Гори дају пуну подршку њеним интеграционим процесима.
Гјека је мишљења да је суштина заштите припадника/ца мањинских народа и других мањинских националних заједница у обезбјеђивању услова у којима могу несметано и без притисака функционисати и развијати се са свим својим посебностима.
Гјека је представио законодавни и институционални оквир заштите мањинских права којим се унапређује њихов интегрисани приступ са циљем стављања квантитета различитих чинилаца у функцију промоције, поштовања и заштите мањинских права уз њихову пуну усклађеност.

Већина представника/ца земаља учесница представила је идентичне изазове у интеграцији разноликог друштва.Исте су у вези са употребом службеног и језика у службеној употреби, укључивању невладиног сектора у спровођење националних политика, већим људским и финансијским ресурсима задуженим за њихово спровођење.

Догађај је, додатно, био прилика за повезивање представника/ца централизованих механизама, агенција и институција у чијем су мандату мањинске политике, те учвршћивање контаката са циљем убрзавања развоја професионалног форума за даљу сарадњу и иницијативе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?