Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора на путу за чланство у Европској мрежи за миграције

Објављено: 24.09.2021. 13:52 Аутор: Министарство унутрашњих послова

Делегација Црне Горе угостила је претходне седмице представнике Европске комисије и Европске мреже за миграције (ЕМН) у Подгорици. Састанак је био прилика да представници Црне Горе сазнају више о овој мрежи и њеном раду, те да госте упознају са стањем у систему азила и миграција у нашој земљи. Разлог наведеном је намјера Црне Горе, односно Министарства унутрашњих послова да се придружи Европској мрежи за миграције, у својству посматрача.

Шефица Радне групе за преговарачко поглавље 24 – Правда слобода и безбједност, Мајда Аџовић је истакла да области миграција и азила остају међу приоритетима у раду Министарства унутрашњих послова и других надлежних црногорских институција, нарочито у контексту њиховог значаја за напредак у преговорима у поглављу 24.

Генерални директор Директората за европске послове, међународну сарадњу и програме подршке МУП-а Сергеј Мучалица истакао је да рана интеграција земље кандидата у пројекте од значаја на нивоу Европске уније представља и једну од препорука Нове методологије преговора, те да Црна Гора жели да покаже спремност за преузимање улоге посматрача у оквиру Европске мреже за миграције.

Питање миграната изискује заједнички одговор, системски приступ у суочавању са изазовима и пријетњама, а будуће партнерство у оквиру ЕМН биће још један корак напријед у стварању сигурнијег амбијента на Западном Балкану, посебно када је у питању ефикаснија контрола миграторних кретања, закључио је Драган  Кликовац, помоћник директора Управе полиције за граничну полицију на отварању мисије.

Ивет Тарида Солер (Иветте Таррида Солер), представница Генералног директората Европске комисије за миграције и унутрашње послове (ДГ ХОМЕ), истакла је да Комисија поштује снажну жељу црногорских институција за учешћем у раду Европске мреже за миграције (ЕМН). Пренијела је очекивање да ће дискусија бити конструктивна и садржајна и нагласила да се ЕМН разликује у односу на разне друге иницијативе Европске уније, имајући у виду да се највише базира на заједничкој размјени података и информација међу чланицама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?