Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора остаје одлучна у тражењу оптималних одговора на климатске промјене и одговорна у реализацији зацртаних циљева

Самит лидера о климатским промјенама у организацији предсједника Бајдена одржан је путем видео конференције 21. априла 2021. године. Током конференције истакнута је посвец́еност Сједињених Америчких Држава у рјешавању климатске кризе, како би се осигурао успјех на предстојец́ој конференцији Уједињених нација о климатским промјенама (ЦОП26), који ће се одржати у новембру 2021. године у Глазгову, Велика Британија, на којем ће учествовати лидери 164 држава, како би дискутовали и донијели амбициозније циљеве за смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште.

Самиту је испред Црне Горе, Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма учествовала Јована Жарић, в.д. генерална директорица Директората за ЕУ интеграције, међународну сарадњу и климатске промјене, која је истакла да као једна од мањих држава чланица Оквирне конвенције Уједињених нација – УНФЦЦЦ, чије националне емисије гасова са ефектом стаклене баште износе свега 0,009% од укупне глобалне емисије, Црна Гора остаје  суштински посвећена да својим развојним потенцијалима управља на одговоран и одржив начин и са минималним утицајем на животну средину и промјену климе.

Такође, истакла је да сада Црна Гора ревизијом Национално утврђеног доприноса - НДЦ као нову циљну вриједност поставља смањење од 35% до 2030. године, а у односу на 1990. годину, односно смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште за 2117 килотона  до 2030. године.  Овај циљ је могуће остварити уз мјере које су утврђене у кључним националним стратешким и развојним плановима.

Јована Жарић, в.д. генерална директорица Директората за ЕУ интеграције, међународну сарадњу и климатске промјене је на крају истакла да Црна Гора наставља путем нискокарбонског развоја, како би истовремено дала свој допринос смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште и на глобалном нивоу. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?