Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора посвећена реформама у области владавине права

Објављено: 18.03.2021. 15:30 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

Званичници Европске комисије и представници релевантних црногорских институција анализирали су најважније елементе комплексне области владавине права и кључне наредне кораке на десетом састанку Пододбора између ЕУ и Црне Горе за правду, слободу и безбједност, који је одржан 17. и 18. марта 2021. године.

На састанку, одржаном онлине, посебно је разматрано испуњење обавеза које је Црна Гора преузела у оквиру преговора о приступању ЕУ у главним областима политике обухваћеним поглављима 23 и 24, које се између осталог односе на реформу правосуђа, темељна права, борбу против корупције и организованог криминала, правосудну сарадњу, сарадњу у области борбе против кријумчарења дрога и против тероризма, као и миграције и управљање границама.

Обрац́ајуц́и се у име Европске комисије, шеф јединице за Црну Гору у Генералном директорату Европске комисије за сусједство и преговоре о проширењу, Томас Хаглајтнер је рекао:

„Владавина права је једна од основних вриједности ЕУ и као таква, кључни је елемент процеса приступања ЕУ, који одређује укупну динамику црногорских преговора о приступању ЕУ. Да би даље напредовала на свом путу ка ЕУ, ваша земља сада треба да испуни привремена мјерила у поглављима 23 и 24. Да би постигла овај важан корак, ваша земља мора интензивирати напоре и постићи резултате, посебно у кључним проблематичним подручјима, као што су слобода медија и борба против корупције и организованог криминала. Такође је важно да Црна Гора не назадује када је ријеч о достигнућима у области правосуђа, да црногорско правосуђе покаже посвец́еност пуној и недвосмисленој имплементацији реформи и да се у парламенту постигне политички консензус око преосталих именовања у правосуђу. Коначно, деполитизоване и професионалне јавне институције треба да раде на непристрасан начин у интересу свих грађана, надовезујуц́и се на напредак постигнут протеклих година. Поздрављамо владину посвец́еност реформском програму усмјереном ка чланству у ЕУ, као и веома снажну подршку црногорских грађана интеграцији у ЕУ. Европска унија и њене државе чланице, заједно са нашим партнерима, спремне су да помогну Црној Гори да одлучније крене ка ЕУ“.

Главна преговарачица Зорка Кордић је поручила да је стратешко опредјељење Црне Горе да постане сљедец́а чланица Европске уније, те да ће сви капацитети бити и даље усмјерени на испуњавање критеријума  из агенде приступања ЕУ, с фокусом на добијање извјештаја о привременим мјерилима за 23 и 24.

„Влада је одлучна да спроведе суштинску реформу владавине права, укључујуц́и испуњавање привремених мјерила у поглављима 23 и 24. Као што је истакнуто у експозеу премијера, нова Влада ц́е донијети правду својим грађанима и борити се против корупције као негативног социјалног и политичког феномена, слиједец́и принцип „нулте толеранције на корупцију“. Пододбор је прилика да се чује како Владина перспектива, тако и свих најважнијих институција у Црној Гори, укључујући правосудје и тужилаштво, будући да је реформа владавине права заједнички задатак цијелог друштва. “, поручила је Кордић.

Она је истакла да се сада мора „подвући црта“ с обзиром на значајан степен испуњености 83 привремена мјерила и усредсредити на планирање приоритета у консултацији са Европском комисијом, с обзиром да се и акциони планови за поглавља 23 и 24, као и механизми праћења и извјештавања морају унаприједити.

Министар правде, људских и мањинских права, Владимир Лепосавић, је у уводном излагању казао да министарство на чијем је челу наставља да улаже напоре на плану остварења позитивних пракси, посебно када је у питају процес реформе правосуђа, на начин који би био ефикаснији и у већој мјери усклађен с Уставом. Нагласио је да није лако испунити наведена два критеријума али и да неће одустати од те намјере.

Када су у питању законодавне реформе у области правосуђа, министар Лепосавић је саопштио да нијесу потребне велике промјене у односу на уставне реформе из 2013. али да треба прецизирати одређене законске одредбе како би се појачао систем узајамне контроле те тиме отворио простор за даље реформе.

У погледу иницијативе за измјену Закона о државном тужилаштву и доношење новог Закона о Тужилаштву за организовани криминал и корупцију, указао је да Влада и министарство које представља теже позитивним промјенама и реализацији реформи на начин који ће бити у складу с Уставом и европском праксом, укључујући мишљење Венецијанске комисије. Додатно, нагласио је да Влада жели да обезбиједи широк дијалог на ову тему, како на унутрашњем плану, тако и с европским партнерима. То потврђује чињеница да је недавно расписан јавни позив о консултацијама на тему предметних закона као и да су ови закони прослијеђени Венецијанској комисији на мишљење.

Министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић, поручио је да европске интеграције јесу и остају приоритет Министарства унутрашњих послова и Владе Црне Горе. Он је истакао да ће МУП, након прве демократске смјене власти у Црној Гори, учинити све да афирмише оно што је добра постојећа пракса, али и да ефикасно промијени оно што је зрело за другачији приступ.

У том смислу, као посебно важан, министар Секуловић истакао је приједлог Закона о унутрашњим пословима, у који су укључене препоруке екперата Европске комисије. Не мање битним оцијенио је и транспарентност и посвећеност у спровођењу реформи у области владавине права. Нагласио је да ће ЕУ у Црној Гори имати поузданог партнера, који ће увијек саопштавати потпуну истину, представљати реалну слику стања ствари, али и наредних корака у унапређењу постојећих питања која нису на задовољавајућем нивоу, уз стабилност у промјенама.

Састанак Пододбора дио је редовног политичког дијалога између ЕУ и Црне Горе, који се одржава у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?