Црна Гора потписала Декларацију о дјеци, младима и климатским промјенама

Објављено: 19.04.2024. 12:00

Као одговор на растући и јединствен утицај климатске кризе на дјецу, Влада Црне Горе се придружила државама свијета, њих преко 40, које су потписале Декларацију о дјеци, младима и климатским промјенама. Декларација је потписана на догађају с младима организованом у Подгорици.

Свјесни смо ризика да дјеца највише трпе посљедице климатских промјена и њихов глас се мора чути. Само заједнички можемо развијати рјешења како би се суочили с изазовима које са собом носе климатске промјене. Потписивање Декларације о дјеци, младима и климатским промјенама показатељ је да се проблем схвата озбиљно и да Влада Црне Горе предузима кораке да се на прави начин развијају рјешења за изазове с којима се суочавамо. У сарадњи с UNICEF-ом у Црној Гори, радићемо на развоју акционих планова за имплементацију мјера из саме Декларације, рекао је Драгослав Шћекић, потпредсједник Владе Црне Горе и предсједник Савјета за права дјетета након потписивања Декларације у име Владе Црне Горе.

Током церемоније, млади из Црне Горе подијелили су своје бриге у вези с климатском кризом, као и приједлоге за хитне акције које укључују политике које националне и локалне власти могу да усвоје.

„Већина старијих људи не мисли да је проблем глобалног загријавања тако хитан као млади. Чини ми се да људи мисле да ће се овај проблем ријешити у неко друго вријеме, али нема другог времена. Гласови младих су битни, јер млади су ти који ће морати да рјешавају већину ових проблема”, казала је осамнаестогодишња Лејла Средановић.

Њен пријатељ, седамнаестогодишњи Емир Алковић објаснио је: „Иако ми, млади, нијесмо одговорни за климатске промјене, оне ће имати велики утицај на нас. Зато желимо да у школама видимо више образовања на тему одрживог развоја. Морамо сачувати воду и шуме, јер нам шуме требају за чист ваздух, и свако мора дати допринос како бисмо сачували планету.”

Потписивањем Декларације Црна Гора се обавезала да ради с дјецом и младима на идентификовању и предузимању акција које ће будућим генерацијама обезбиједити чисту, здраву и одрживу животну средину. Радујемо се наставку сарадње с Владом како бисмо је подржали да спроведе ову Декларацију и постигне реалне резултате за дјецу, поручила је на овом догађају Ређина Де Доминићис, регионална директорка UNICEF-а за Европу и Централну Азију и специјална координаторка за одговор на избјегличку и мигрантску кризу у Европи.

Човјечанство је у рату с природом. Активности наше "цивилизације", без сумње, представљају злочин против младих и живота на Земљи. Најважнији и најхитнији задатак у историји човјечанства је брза транзиција (за мање од 25, а вјероватно и за мање од 20 година) са садашњег неодрживог друштва на друштво које је организовано на одржив начин. Моје мишљење је да је једино рјешење да побољшамо и оплеменимо садашњи демократски систем, заснован на законодавној, извршној и судској власти, тако што ћемо увести и четврту власт, а то је научна или власт знања, поручио је проф. др Драган Хајдуковић на данашњем потписивању Декларације.

Декларација је прво обавезивање те врсте да се убрза спровођење инклузивних климатских политика и акција по мјери дјетета на националном и глобалном нивоу. Као један од чувара Декларације, UNICEF ради с владама, укључујући и Владу Црне Горе, да подржи њено усвајање и примјену. Све државе чланице Уједињених нација позване су да је потпишу.

У Европи, Црна Гора се придружила владама Албаније, Јерменије, Белгије, Бугарске, Њемачке, Мађарске, Луксембурга, Монака, Холандије, Сјеверне Македоније, Норвешке, Шведске, Словеније и Шпаније у усвајању ове Декларације.

Да би подржао примјену Декларације, UNICEF ради с владама и партнерима на прилагођавању и јачању постојећих система на које се дјеца ослањају, укључујући образовни, здравствени и систем социјалне заштите, како би се осигурало да сервиси могу да издрже и одговоре на ефекте климатских промјена и ублаже ризике.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?