Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора, Уједињене нације и дијаспора: Заједно до циљева одрживог развоја

Црна Гора и Канцеларија Уједињених нација у Црној Гори организовали су пријем поводом Дана државности Црне Горе, а на маргинама Политичког форума на високом нивоу који се организује у оквиру Економског и социјалног савјета Уједињених нација у Њујорку.

Шефица делегације Црне Горе, министарка екологије просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић, подсекретар Уједињених нација за развојну сарадњу Оскар Фернандез Таранко и резидентни координатор система Уједињених нација у Црној Гори Питер Лундберг сагласили су се да је Црна Гора поуздан партнер и да снажно доприноси остваривању глобалне Агенде за одржи развој 2030.

Пријем је био прилика да се представи Оквир сарадње за одрживи развој 2023-2027. године који је Влада Црне Горе усвојила почетком јула и који дефинише три приоритетне области сарадње: (I) инклузивни економски развој и одрживост животне средине, (II) развој људског капитала, смањење рањивости и социјалне инклузије, те (III) друштвена кохезија у контексту управљања усмјереног на људе, владавине права и људских права. На пријему је презентован и модел заједничког финансирања за одрживи развој – Фонд за убрзани развој Црне Горе (Montenegro Acceleration Fund), на чијем оснивању раде Влада и Систем Уједињених нација.

Истакнуто је да је сарадња Црне Горе и УН-а утемељена на узвишеним вриједностима правде, права, слобода и једнакости. У том смислу, Оквир сарадње Црне Горе и Уједињених нација има потенцијал да додатно унаприједи сарадњу и цјелокупну друштвено-економску ситуацију у Црној Гори. Као такав, Оквир сарадње се надовезује на Националну стратегију одрживог развоја, која је одговор националне политике на Агенду 2030, чијем је постизању Црна Гора снажно опредијељена.

Наглашено је да приступање Црне Горе Европској унији остаје најважнији спољнополитички циљ и развојни пут, те да ће јачање синергије између процеса приступања ЕУ и Циљева одрживог развоја покренути низ трансформативних промјена у земљи, омогуц́авајуц́и Црној Гори паметан и ефикасан приступ у имплементацији обје развојне агенде.

С тим у вези, иницијатива да се финансијска структура Оквира сарадње допуни увођењем Фонда за убрзање Црне Горе (Montenegro Acceleration Fund) као стратешког алата за унапређење партнерства наше земље и Уједињених нација, али и других партнерских земаља и партнера у спровођењу Агенде 2030 и процеса приступања ЕУ, продубиће посвец́еност резултатима у оквиру националних приоритета и ојачати заједничко власништво над развојним резултатима.

Посебну подршку овом приступу истакле су Швајцарска и Луксембург, наглашавајући своју посвећеност реформи Уједињених нација, те подршку развоју Црне Горе на путу ка Европској унији и имплементацији Агенде одрживог развоја, позивајући истовремено друге партнерске земље да подрже стратешки развој Црне Горе. Фонд за убрзани развој Црне Горе може бити и алат који ће каналисати подршку коју црногорска дијаспора традиционално пружа развоју земље. 

Видео о Фонду за убрзани развој Црне Горе:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?