Дигитално, инклузивно и трансформативно: Квалитетно образовање за све

Објављено: 08.03.2024. 13:39 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

У сарадњи Министарства просвјете, науке и иновација, УНИЦЕФ-а, МОР-а и УНЕСЦО-а, а уз  финансијску подршку Фонда за убрзани развој Црне Горе (Монтенегро Аццелератион Фунд), данас је у просторијама Министарства званично представљен пројекат под називом  Дигитално, инклузивно и трансформативно: Квалитетно образовање за све.

Пројектом је планирана израда дигиталних садржаја који ће бити саставни дио концепта Дигитална школа који је Министарство у претходном периоду развило са УНИЦЕФ-ом, обука наставника и ИЦТ координатора, опремање и покретање ЕдТецх хабова, као и организација дигиталних љетњих кампова за ученике. Пројекат ће се реализовати у 12 школа из шест општина на сјеверу Црне Горе, обухватиће преко 6000 дјеце и адолесцената и више од 300 наставника и ИЦТ координатора, а трајаће двије године. Овај пројекат се финансира уз подршку Фонда за убрзани развој Црне Горе, а његова вриједност је 500.000 долара.

Министарка просвјете, науке и иновација проф.др Анђела Јакшич-Стојановић казала је да је дигитално окружење постало природно окружење дјеце и младих као и да је наш задатак да у складу са циљевима образовања и васпитања, школа постане окружење које снажно подржава развој дигиталних и осталих, са њима повезаних, компетенција.

,,Стратегијом за дигитализацију образовног система поставили смо себи амбициозан план и бићемо истрајни у спровођењу истог. Пројекат је у складу са Стратегијом и веома значајан за развој и унапређење дигиталних вјештина ученика и наставника. Посебно нам је битно да се у образовно-васпитним установама успоставе ЕдТецх хабови који ће окупити дјецу и дати им могућности да  унапређују дигиталне вјештине. Од посебног значаја је и да подстакнемо и подржимо дјецу која показују интересовање за информационо-комуникационе технологије. Ако пођемо од чињенице да су то данас дефицитарна занимања, а да без довољно кадровских капацитета из области информационо-комуникационих технологија не можемо спроводити дигиталну револуцију ни у образовном систему, ни у другим ресорима, долазимо до тага да образовни систем у процесу дигиталне трасформације има кључну улогу“, поручила је министарка Јакшић-Стојановић.

Министарка је нагласила да ће ресорно министарство, осим рачунарске опреме која је школама обезбијеђена, интезивно радити на креирању дигиталних садржаја који ће унаприједити образовно-васпитни процес рада и обезбиједити довољно ресурса за модернизацију наставе и рада школе.

Према ријечима шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Јуана Сантандера, да би се дигитална револуција десила у школама, потребно је наставницима пружити обуке из дигиталне педагогије, као и опремити учионице новим технологијима, што ће дјеци омогућити да стичу дигиталне вјештине.

,,Циљ ове иницијативе је рјешавање изазова које доноси дигитална револуција кроз стварање могућности да преко 6000 дјевојчица и дјечака у најсиромашнијој, сјеверној регији Црне Горе у школама свакодневно развијају дигиталне вјештине. Бољи квалитет образовања за ову дјецу донијеће им квалитетније послове у 21. вијеку и помоћи им да прекину циклус сиромаштва”, поручио је шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер.

Шеф УНЕСЦО канцеларије у Сарајеву, Синиша Шешум, казао је да је из перспективе УНЕСЦО-а квалитетно и инклузивно образовање камен темељац друштвеног напретка, а његова интеграција с дигиталним технологијама од суштинског значаја за подстицање равноправног и одрживог развоја, а то је уједно и наша заједничка одговорност за будуће генерације.

Специјалиста за развој вјештина и запошљивости у Међународној организацији рада (МОР), Алессандра Молз навела је да у времену вишеструких и брзих промјена ова организација, образовање и вјештине дефинише као најважније средство, уз помоћ којег људи могу да управљају дигиталном трансформацијом и које друштвима омогућава да креирају такву будућност рада која је орјентисана ка људским ресурсима.

Резидентни координатор Уједињених нација у Црној Гори,  Владимир Гјоргјиев, нагласио је важност заједничких пројеката кроз које УН агенције координирано пружају техничку и експертску подрску Влади у остваривању системских резултата.

 

Галерија

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?