Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Додијељене кошнице полазницима Школе пчеларства

Турска агенција за међународну сарадњу и координацију (ТИКА) у сарадњи са МПШВ и  Удружењем пчелара данас је у Кући меда надомак Данилограда реализовала  активност додјеле пчеларске опреме за 27 дипломаца прве Школе пчеларства.

Из ТИКЕ су свим полазницима школе донирана по три пчелиња друштва (три кошнице и три роја) као и основни прибор за пчеларење (димилица, пчеларски нож, блузу и рукавице).

Министар Александар Стијовић је свим дипломцима честитао на успјешно завршеној школи и добијеним звањима, посебно истичући захвалност партнерима из ТИКЕ на ангажовању и подршци пчеларима у Црној Гори.

„Едукација и усавршавање младих пчелара основни је предуслов даљег развоја нашег пчеларства. Узимајући у обзир богатство медоносног биља, развој овог сектора остварујемо кроз професионализацију пчелара, диверзификацију производа као и кроз промоцију органског пчеларења. Повећањем количине произведеног меда у Црној Гори оствариле би се могућности за освајање нових тржишта и била би достигнута значајно већа цијена меда и других пчелињих производа“, оцијенио је Стијовић.

Говорећи о доприносу ТИКЕ кроз реализацију пројекта Њ. Е. амбасадорка Турске у Црној Гори  Сонгул Озан је нагласила посвећеност и даље опредељење Агенције ка подршци пољопривредним произвођачима у Црној Гори.

"ТИКА је до сада реализовала велики број пројеката. Један од њих је и разлог због којег смо се данас окупили- како би уручили опрему навршеним Пчеларима. Поред сектора пчеларства ТИКА је до сада реализовала пројекте у области пластеничке производње, додјели садница, малинарства, маслинарства, дакле у скоро свих дјеловима пољопривреде ТИКА настоји помоћи, на чему се у име Турске срдачно захваљујем“, истакла је Озан, уз упућене честитке и захвалност учесницима и организаторима на оствареном пројекту.

Пчелар Ђорђо Котлаја се у име полазника прве генерације Школе пчеларства захвалио организаторима уз оцјену да ће увећањем броја школованих Пчелара коз пројекте подршке сви заједно допринијети развоју пчеларства.

Предсједник удружења пчелара Радуле Миљанић изразио је увјерење како ће заједничким политикама и напорима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Савез пчеларских организација заједно са партнерским организацијма омогућити пчеларима да још одлучније наставе да се баве и буду сигурни у свом послу.

Учесници су, по добијању нове опреме, обишли погоне за прераду и стерилизацију воска, одјељење за откуп и паковање меда, производњу инвертног сирупа и погача као и мјесто за продају пчеларске опреме.

Након програма уручивања кошница, министар Стијовић са сарадницима одржао је радни састанак са предсједником Савеза пчеларских организација Радулем Миљанићем и секретаром Владимиром Радуловићем на којем су разговарали о наступајућим активностима и даљим моделима сарадње у пчеларском сектору.


Подсјећамо да је кроз сарадњу Министарства, Савеза пчеларских организација и Центра за стручно образовање усвојен  Програм за стицање стручне квалификације и уведено је занимање пчелар-пчеларка ИИИ степен стручности. Сврха израде програма образовања је повећање знања и вјештина пчелара, као предуслова за значајније повећање економске користи од пчеларства кроз повећање приноса и правилно коришћење постојећих природних ресурса.У прву генерацију школе су уписана 32 кандидата, теријска настава је спровођена у Кући меда док је практични дио наставе организован на пчелињаку селекционог центра. Настава школе је спровођена на основу програма образовања за стицање стручне квалификације пчелар/пчеларка који је усвојен од Центра за стручно образовање док је полагање завршног испита организовано у сарадњу са Испитним центром. Завршни испит је положило 27 кандидата који су на основу програма образовања добили звање Пчеларка/Пчелар.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?