Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Договорена будућа сарадња на пољу дигиталне трансформације и сајбер сигурности Црне Горе и Словеније

Објављено: 05.11.2021. 11:44

Приниципи инклузије рањивих група и једнакости, размјена добрих приступа и пракси, као и оснаживање капацитета службеника основ су за квалитетно вођење процеса дигиталне трансформације, а на том пољу постоји значајан простор за унапређење сарадње између Црне Горе и Словеније.

То је оцијењено на састанку министарке јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамаре Срзентић са министром за дигиталну трансформацију у Влади Републике Словеније Марком Борисом Андријаничем.Ministarka Tamare Srzentić sa ministrom u Vladi Republike Slovenije Markom Borisom Andrijaničem 3Договорена је будућа сарадња између два министарства посебно у дијелу размјене добрих приступа у вођењу дигиталне трансформације друштва и оснаживања капацитета службеника кроз програме Inovation fellows и Дигиталне академије, као и инкорпорирању добрих пракси из приватног сектора.

Срзентић је представила кључне пројекте Министарства и то Дигиталну академију, Montenegro Digitaл, платформу Искористи прилике, као и програм Сарадници у иновацијама. Такође, саговорника је упознала да Црна Гора ради на стратешком оквиру дигиталне трансформације, као и са сетом мјера за привлачење дигиталних номада и страних ICT инвестиција у Црну Гору.

Министар Андријанич представио је визију новооснованог Министарства за дигиталну трансформацију у Влади Републике Словеније и истакао да је његова улога да координирају и управљају процесом дигиталне трансформације хоризонтално и у свим областима од е-здравља до е-управе. Упознао је саговорницу са планом од 40 кључних краткорочних мјера усмјерених на брже ефекте дигиталне трансформације друштва. Уз то, осврнуо се на стратешке развојне планове Словеније у овој области, и то креирање подстицајних мјера за младе таленате и професионалце из области ICT, увођење дигитал амбасадора у свим државама, привлачење ICT инвестиција и развој вјештачке интелигенције.

Министри су сагласни да су принципи инклузије рањивих група, једнакости и социјалног слушања основ за квалитетно вођење процеса дигиталне трансформације, те оцијенили да постоји значајан простор за сарадњу два министарства у предстојећем периоду.

Као кључне тачке будуће сарадње препозната је размјена искуства у успостављању Дигиталне академије, програма Сарадници у иновацијама, сарадња у циљу подстицања специјализованог кадра из ICT области, те размјена искуства у имплементацији мјера за бржу дигиталну трансформацију које воде два министарства.

Током званичне посјете Словенији министарка Срзентић састала се и са директором Уреда за информациону безбједност др Урошем Светом.ministarka Srzentić i  Ured za informacionu bezbjednost dr Uroš SvetoМинистарка је нагласила да без развијене информационе и сајбер безбједности не може бити ријечи о дигиталној трансформацији друштва.

На састанку је представљен црногорски модел организације вођења политика у области сајбер безбједности, као и будући планови развоја у овој области.

Свето је представио систем сајбер безбједности Републике Словеније, те указао на важност сарадње државе и приватног сектора у циљу сузбијања сајбер напада и стварања безбиједног окружења за дјеловање свих друштвених актера. Уз то, изразио је пуну спремност за сарадњом са Црном Гором.

Саговорници су оцијенили да је за борбу против сајбер напада неопходна регионална и међународна сарадња, као и стварање подстицајних услова за професионализацију кадрова у тој области.

Договорено је да у предстојећем периоду створе формалне предуслове да тимови Црне Горе и Републике Словеније сарађују на практичном нивоу.

Током боравка у Словенији министарка Срзентић састала се и са предсједником словеначке дигиталне коалиције Игорем Зорком, са којим је разговарала на тему сарадње приватног и државног сектора. Он је током састанка представио словеначки модел сарадње приватног и јавног сектора у вођењу дигиталне трансформације, указао на искуства и научене лекције из претходног периода које могу бити корисне Црној Гори.ministarka Srzentić na sastanku u SlovenijiТоком састанка, било је ријечи о конкретним пројектима и добрим примјерима како ефикасно водити дигиталну трансформацију у државама са малим бројем становника.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?