Драгана Марковић

Драгана Марковиц́, магистар политичких наука, рођена је у Подгорици 7. јуна 1986. године, гдје је завршила основну школу „Максим Горки” и средњу Филолошку гимназију „Слободан Шкеровић”, као добитник дипломе ЛУЧА. Постдипломске специјалистичке академске студије из дипломатије и међународних односа завршила је на Факултету политичких наука Универзитета Црне Горе 2009. године, гдје је и магистрирала на тему „Америчко-кинески односи у 21. вијеку: улога глобалних партнера или ривала”.

Марковић има вишегодишњи ангажман у институционалној изградњи у дипломатији, међународним пословима, европским пословима, владиним иницијативама, ЕУ и другим међународним пројектима у Црној Гори на различитим позицијама као савјетник главног преговарача за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији, генерални директор Директората за правну тековину ЕУ у Министарству европских послова, као и дипломата у црногорском Министарству вањских послова, такође одређено вријеме проведено на мандату у мисији МВП-а у иностранству.

Свој радни ангажман као каријерни дипломата започела је 2009. године у тадашњем Министарству иностраних послова у Генералном директорату за билатералне послове, као стипендиста прве генерације стипендије “Гавро Вуковић”, која се додјељивала по једном најбољем студенту Економског, Правног и Факултета политичких наука, гдје је пратила досије о билатералној сарадњи са сусједним земљама, чланицама и нечланицама ЕУ и радила на унапређењу и развоју укупних односа и сарадње Црне Горе с овим државама, као и на јачању међународног положаја наше земље, наставивши дипломатску службу у Амбасади Црне Горе у Пољској, нерезидентно у Литванији, Летонији и Естонији (2013-2017), гдје је заступала интересе Црне Горе, бавец́и се билатералним питањима, питањима ЕУ, НАТО-а и слично.

Након завршетка мандата и по повратку у Црну Гору, 2017. именована је за помоћника министра, то јест генералног директора Директората за правну тековину ЕУ у Министарству европских послова, гдје је координирала, руководила и организовала рад поменутог Директората, усклађивање националног законодавства са правном тековином ЕУ, као и припрему црногорске верзије правне тековине ЕУ. У новом институционалном оквиру, који подразумијева да је Канцеларија за европске интеграције у Кабинету предсједника Владе преузела координацију активности европске интеграције Црне Горе, са позиције генералног директора Влада Црне Горе ју је јуна 2018. именовала за савјетника главног преговарача за преговоре о приступању Црне Горе Европској Унији, гдје је обављала најсложеније послове који се тичу вршења ове функције до октобра 2021. када је именована за замјеника главне преговарачице за поглавља правне тековине. У новембру 2018. именована је за замјеника предсједавајућег Комисије за европске интеграције, а од фебруара 2020. за њеног члана. Такође је била контакт особа за РЕСПА Одбор за европске интеграције, затим за регионалну мрежу органа за интеграцију у ЕУ путем ГИЗ Отвореног регионалног фонда – „Промоција ЕУ интеграција“, као и пројектна координаторка ИПА пројекта „Јачање капацитета Министарства за европске послове“, и члан пројектног Одбора за пројекат „Јачање капацитета за убрзање приступања Црне Горе ЕУ“ (УНДП, Министарство вањских послова Норвешке).

Током свог радног искуства у јавним институцијама и дипломатској служби, била је укључена у разне дијалоге и комуникацију са државама чланицама, институцијама ЕУ, ЕК, као и у припреми кључних докумената на путу државе ка чланству у ЕУ. Прије него што је започела дипломатску каријеру, радила је у Скупштини Црне Горе у Одбору за међународне односе и европске интеграције. 

Полазница је бројних школа и међународних обука, а током своје каријере Марковић је излагала на бројним конференцијама и панелима, како унутар земље тако и у оквиру међународних активности.

Добитник је неколико признања Факултета политичких наука за изузетан успјех на студијама, као и прве стипендије „Војвода Гавро Вуковић” Министарства иностраних послова Црне Горе.

Говори енглески, италијански и пољски језик.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?