- Почетна
Министарство вањских послова Друге билатералне консултације између МВП Црне Гор...
Друге билатералне консултације између МВП Црне Горе и МВП Краљевине Низоземске одржане су 24. јуна 2026. године у Хагу

Консултације су предводиле генерална директорица за билатералне послове Марија Стјепчевић и генерална директорица за европску сарадњу Хелен Бакер.
Током консултација размотрене су кључне теме из области билатералне и мултилатералне сарадње, уз посебан осврт на интензивирање политичког дијалога на највишем нивоу, које је оцијењено као важан инструмент за даље јачање билатералних односа и реализацију заједничких иницијатива.

Размијењена су мишљења о могућностима за унапрјеђење економске сарадње, и констатовано да постоји значајан простор за интензивирање сарадње у областима енергетике, инфраструктуре, пољопривреде, одрживог развоја, зелене транзиције, иновација, дигиталне трансформације и туризма. У том контексту изражена је спремност за идентификацију конкретних пројеката од заједничког интереса, као и за подстицање снажнијих веза између пословних заједница двије државе.
У фокусу разговора био је процес европске интеграције Црне Горе. Низоземска страна потврдила је снажну подршку европском путу наше земље и охрабрила наставак реформских активности у кључним областима. Такође, размотрене су могућности за додатно јачање експертске подршке у областима од значаја за успјешно спровођење европске агенде и преговарачког процеса са Европском унијом.
Потврђена је и посвећеност наставку сарадње у оквиру међународних организација и мултилатералних иницијатива. Истакнута је важност заједничког дјеловања у циљу очувања међународног поретка заснованог на правилима, промоције демократије, људских права и владавине права, као и јачања стабилности и безбједности у Европи и шире.

