Државна управа и локалне самоуправе

Професионална, транспарентна и организована државна управа

У Министарству припремамо прописе у области организације државне управе и других носиоца јавних овлашћења, како би допринијели ефикаснијем раду и дјеловању органа државне управе, кроз једнообразан начин оснивања органа државне управе, државних агенција и фондова, квалитетном планирању рада и извјештавања кроз праћење остварених резултата у односу на зацртане циљеве, јасне линије одговорности на свим нивоима.

Тако, организацију наше државне управе чине 18 министарстава и 25 органа управе који, између осталог, врше предлагање унутрашње и вањске политике, нормативну дјелатност, вршење управног надзора и извршавање закона и других прописа. На овај начин бићете у прилици да пратите како и колико раде органи државне управе, да ли остварују зацртане циљеве, док сте са друге стране ту, да подстичете да раде још боље, више и ефикасније.

Посебно смо усмјерени ка обезбјеђивању веће професионализације јавне управе, транспарентности процеса запошљавања, како бисмо најбољима међу Вама омогућили да уђу у јавну управу, али и да онда када постанете дио система државне управе, као најбољи напредујете по принципу заслуга, што је постигнуто доношењем законских и подзаконских прописа из области службеничког система.

Један од главних предуслова за остваривање професионалне и ефикасне јавне администрације јесу добри дрз̌авни слуз̌беници, који посједују висок степен способности, знања и вјес̌тина које су им потребне да би на прави нац̌ин обављали своје послове. Свјесни тог задатка, унаприједили смо њихов полоз̌ај новим Законом о дрз̌авним слуз̌беницима и намјес̌теницима који је поц̌ео да се примјењује 1. јула 2018. године, а који је кроз своја законска рјес̌ења ојац̌ао даљи развој слуз̌бениц̌ког система у Црној Гори, јер је нас̌ циљ увијек био исти – адекватно одговорити изазовима у процесу реформе јавне управе и европских интеграција.

Усмјерење је дефинисано – унапређивати законодавна рјешења која осигуравају државним службеницима и намјештеницима и Вама који планирате да постанете дио велике породице у државној управи, да на кључним позицијама у државним органима имамо службенике чији интегритет, компетенције и знања гарантују остваривање зацртаних стратешких циљева Владе и ефикасно остваривање права грађана.

Такође, министарство је задужено за припрему прописа чији је темељни циљ конституисање добре управе, управе у Вашој служби, у којој сте Ви корисници и наручиоци услуга, а управа извршилац тих услуга. Главни циљеви, током припреме прописа из области управног поступања органа су: модернизовање управног поступка, лакше, брже и једноставније остваривање појединачних права и интереса грађана и правних лица пред управом, као и слобода и права грађана у процесу непосредне примјене прописа, успостављање јавне управе која је орјентисана ка грађанима, пружајући им услуге у складу са потребама корисника, гарантујући квалитет и приступачност јавних услуга, као и повећање правне сигурности и унапређење пословног окружења и квалитета пружања јавних услуга.

Управа, као најближа Вама, која на овај или онај начин дневно утиче на Ваша права и обавезе, тј. одлучује о Вашим правима и правним интересима, мора поступати на основу закона. Нпр. када прописом уређујемо област инспекцијског надзора, циљ нам је да уведемо већи степен квалитета и законитости у рад управе, како би се утврђене неправилности отклониле и обезбиједила правилна примјена прописа.

Савремена управа, као посљедица достигнутог развоја друштва, како у сфери економије, тако и у сфери достигнутог нивоа људских права и слобода, опредјелјенја је да губи карактер власти у класичном схватању управе.

Ми смо ту да обезбиједимо да управа у првом реду представља сервис, односно спровођење послова јавних служби које треба да функционишу стручно, јавно и ефикасно, да почива на демократским темељима и да дјелује у функцији остваривања само оних циљева који су утврђени у прописима, те да иста законом уреди оне циљеве који су Вама значајни и неопходни.


Локална самоуправа - Управа најближа грађанима

У Црној Гори постоји 25 јединица локалне самоуправе: Главни град Подгорица, Пријестоница Цетиње, 23 општине (Андијевица, Бар, Беране, Бијело Поље, Будва, Гусиње, Даниловград, Жабљак, Колашин, Котор, Мојковац, Никшић, Петњица, Плав, Пљевља, Плужине, Рожаје, Тиват, Тузи, Херцег Нови, Шавник, Улцињ и Зета).

У претходном периоду, у овој области фокус је био на имплементацији законског и стратешког оквира који би обезбиједио финансијску одрживост црногорских општина. Нормативна рјешења и стратешки правци реализовања реформи у области локалне самоуправе у Црној Гори развијају се у складу са општим принципима Европске повеље о локалној самоуправи, као и са рјешењима најбоље праксе како у окружењу тако и у другим европским земљама.

У оквиру овог Министарства припремамо прописе којима се уређује систем локалне самоуправе, као дио система јавне управе. Општине су нормативно уређене сљедећим законима: Закон о о локалној самоуправи, Закон о Главном граду, Закон о Пријестоници, Закон о комуналној полицији, Закон о територијалној организацији Црне Горе, Закон о финансирању локалне самоуправе. Црна Гора је ратификовала Европска повеља о локалној самоуправи године.

Полазећи од значаја овог система у укупном друштвеном економском развоју, а имајући у виду да право на локалну самоуправу остварујете непосредно преко слободно изабраних представника на локалним изборима, веома је важно да знате на који начин се то Ваше право оставарује, која су то права и обавезе политичких субјеката који партиципирају у власти на локалном нивоу у остваривању функција органа општина (скупштине/предсједника општине), као и лица који врше функције у оквиру органа локалне управе.

Свакако, један од најважнијих задатака локалне самоуправе је да Вас у што већој мјери и на прави начин информише и консултује у локалној заједници у процесу доношења одлука, користећи притом различита средства и инструменте у циљу бољег информисања, као и да прихвата Ваше оправдане иницијативе и квалитетне предлоге и сугестије.

Будући да је локална самоуправа дио јавне управе који је најближи Вама, грађанима тј. коме се најчешће обраћате, јачање одговорности и транспарентности на локалном нивоу даје нарочит допринос кредибилитету јавне администрације у цјелини, па наставак реформских процеса које спроводи Министарство јавне управе даје једну нову перспективу јединицама локалне самоуправе, посебно у правцу унапређења транспарентности и отворености њиховог рада, као једног од кључних принципа на којем почива њихово добро управљање.

Осим тога важно је ширити и свијест о томе да је новац којим располаже локална самоуправа, заправо, Ваш новац и да његово распоређивање и коришћење треба да буде планско, одговорно и транспарентно, да служи у интересу грађана и за развој заједнице.

Транспарентна и одговорна локална самоуправа треба да познаје стварне потребе и интересе грађана, брзо и ефикасно их рјешава, доноси одлуке у Вашем интересу, и уз њихово пуно учешће, обезбјеђује јефтиније пружање својих услуга, јача утицај грађанског друштва на њен рад, планира и развија кадровске капацитете и ради и дјелује на вриједностима утврђеним етичким правилима понашања.

Поред ових питања Законом о локалној самоуправи уређена су и друга важна питања којим се обезбјеђује да као грађани имате локалну самоуправу, односно општину која је ефикасна, деполитизована, економична и одговорна. Свјесни потребе јачања владавине права на свим нивоима власти развијени су механизми који Вам гарантују законитост у вршењу послова од стране општина, односно владавину закона, на начин што је уређен ресорни систем надзора који подразумијева законску обавезу да сваки орган државне управе из оквира своје надлежности прати рад јединица локалне самоуправе из своје управне области, а Ви добијате могућност да имате увид на који начин општине врше своје законом утврђене обавезе.

Да бисмо имали општине које обезбјеђује квалитетне услуге, бољи живот грађана и које су ефикасне у остваривању права и обавеза физичких, правних лица и привредних субјеката, оне морају имати стручан и професионалан кадар. У претходном периоду Министарство је било посвећено унапређењу законодавног оквира у области службеничког система локалне самоуправе, а те активности настављамо и у наредном периоду.

Спречавање политичког утицаја на избор кандидата обезбијеђено је кроз увођење система електронског тестирања кандидата. Овим инструментом стварају се претпоставке да на самом почетку општине регрутују најбоље кандидате, односно грађане међу Вама који су показали најбоље знање, компетенције и вјештине.

Постојање организационе аутономије јединица локалне самоуправе у протеклом периоду често је за негативну појаву имало прекомјерно запошљавање уз одсуство благовремене процјене стварних потреба чиме се новац умјесто у развојне пројекте трошио на текуће расходе, односно зараде запослених а за које општина није имала потребе.

Свјесни тих проблема Законом о локалној самоуправи увео се нови институт, односно обавеза доношења кадровског плана са циљем да се обезбиједи благовремено планирање кадрова и да се запошљавање нових кадрова органичи расположивим средствима.

Потребно је још радити на развијању свијести у локалној самоуправи и о значају транспарентне и одговорне локалне самоуправе и њеној улози као сервиса грађана који ради у Вашем интересу, јер сви имате право, али и обавезу да утичете на доносиоце одлука на локалном нивоу у циљу побољшања услова живота.

Исто тако, локалне власти су дужне да приликом доношења одлука консултују Вас којих се те одлуке управо и тичу. Коришћење овог грађанског права, односно испуњавање ове обавезе од стране локалних самоуправа је основни предуслов партиципативне демократије.

Ваше право као грађанина/грађанке у вршењу јавних послова није право које Вам поклања локална самоуправа или државна управа, већ је оно Ваше изворно право на којему се темељи систем локалне самоуправе.

Учествујући у процесу доношења одлука усмјеравате активности органа или сами доносите одређене политичке одлуке, одлучујете о квалитету пружања јавних услуга и њиховој обухватности, рјешавању одређених проблема на свом подручју, утичете на остваривање социјалних, културних, економских и свих других појединачних и колективних права у локалној самоуправи и на њен развој.

Због тога локална самоуправа има задатак да допринесе да Вас учини активним политичким субјектом који преузима дио одговорности за доношење одлука у локалној самоуправи.

Укључивањем грађана у процес доношења одлука и прихватањем њихових добрих идеја и иницијатива развија се међусобно повјерење и партнерство између локалне самоуправе и грађана, а тиме и јача улога локалне самоуправе, тако да она постаје одговорнија и ефикаснија у вршењу својих послова. 

Листа локалних самоуправа


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?