Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

“Е-дукацијом до ПАРтиципације”

Објављено: 01.06.2023. 13:00 Аутор: Министарство јавне управе

Конференција “Е-дукацијом до ПАРтиципације” у организацији Центра за грађанско образовање, одржана је данас у Подгорици.

Догађај су отворили извршна директорка ЦГО, Далиборка Уљаревић и генерални директор Директората за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и е-сервисе, Душан Половић.

Половић је у уводном излагању истакао да је приоритет Владе Црне Горе и ресорног Министарства јавне управе дигитална трансформација, која би обезбиједила да јавну управу карактеришу ефикасне услуге и висок степен дигиталне информисаности цјелокупног друштва.

„Министарство јавне управе препознаје тренутне мањкавости дјеловања, које се прије свега заснивају на потреби постојања квалитетнијих услуга, те чињеници да је већина услуга информативног карактера, уз потребу да се грађанима обезбиједе услуге највиших нивоа софистицираности.

Једна од основних потреба је централизација услуга, која се може обезбиједити кроз обавезивање свих државних институција да своје услуге нуде посредством новог портала еУправе, који се очекује да буде спреман у првом дијелу наредне године“, истакао је Половић.

Он је додао да је МЈУ препознало и недовољну информисаност грађана о постојању електронских сервиса, на чему се активно ради кроз пројекат “Е-услуге и дигитална инфраструктура као одговор на ЦОВИД19”, који се реализује у сарадњи са УНДП, а финансира средствима ЕУ.

„У припреми је реализација наредне фазе пројекта Дигиталне академије, кроз коју ће се омогућити едукација грађана и запослених у државној управи, на теме које су препознате као кључне у модерном дигиталном добу“, напоменуо је Половић.

Извршна директорка ЦГО, Далиборка Уљаревић, истакла је да електронске услуге и сервиси морају бити учинковитији, те да као такви доносе бројне бенефите за све кориснике - прије свега кроз уштеду ресурса. Она је додала да су хакерски напади крајем прошле године у значајној мјери утицали на перцепцију грађана о доступности е-услуга, те да је лимитирајућа ставка чињеница да не постоји довољна политичка подршка процесу дигитализације.

Уљаревић сматра да функционална јавна управа повећава транспарентност, што доводи до унапређења степена демократског управљања и смањења корупције.

На конференцији је одржан и панел на тему “Култура е-управе у Црној Гори: гдје смо у односу на најбоље праксе”, на ком су своја искуства из различитих углова подијелила адвокатица Лана Вукмировић Мишић, секретарка Одбора удружења ИКТ ПКЦГ - Нада Ракочевић, програмска менаџерка ReSPA - Оливера Дамјановић,  сарадница на FIST УДГ - Милица Јанковић и сарадница на програмима ЦГО, Милица Зиндовић.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?