Финансијска подршка реформи јавне управе у Црној Гори

Реформа јавне управе, заједно са владавином права и економским управљањем један је од три кључна стуба преговарачког процеса и предуслов за приступање Европској унији, а сходно томе представља један од најважнијих приоритета Владе Црне Горе, у циљу креирања професионалне јавне управе која квалитетно пружа услуге крајњим корисницима и има адекватне капацитете за приступање ЕУ.

Европска унија је 2006. године установила Инструмент претприступне подршке за земље кандидате у процесу европских интеграција, с циљем да на ефикасан и свеобухватан начин подржи јачање институција, спровођење кључних реформских процеса у оквиру процеса приступања ЕУ, али и пружи подршку укупном друштвено-економском развоју. Како би се повећао општи утицај, свеобухватна финансијска подршка ЕУ фокусира се на подручја у којима су реформе или инвестиције најпотребније за испуњавање критеријума за приступање. Приоритет је пружање помоћи државама кандидатима у спровођењу политичких реформи, подршка социјалном и економском развоју, јачање регионалне интеграције и територијалне сарадње и јачање способности земаља кандидата да испуне обавезе који проистичу из чланства у ЕУ кроз усклађивање и спровођење правне тековине ЕУ.

У процесу европских интеграција, ЕУ континуирано пружа подршку реформи јавне управе у Црној Гори кроз Програм секторске буџетске подршке (SBP), као посебан инструмент у имплементацији претприступне подршке – ИПА.

У оквиру нове финансијске перспективе IPA 2021-2027 (IPA ИИИ), још једном је наглашен приступ „Фундаменталс фирст” у складу са политичким критеријумима из Копенхагена, што у пракси значи да земље кандидати морају посебну пажњу посветити напретку у три кључне области (стуба) процеса придруживања.

Секторска буџетска подршка у оквиру IPA ИИИ

Подршка реформи јавне управе и управљању јавним финансијама реализује се кроз Годишњи акцијски програм за Црну Гору за 2022. годину у виду секторске буџетске подршке (SBP).

Циљ овог програма је побољшање квалитета живота грађана и унапређења економског раста, стварањем професионалне, функционалне и дигитализоване јавне управе, која ће бити доступна свим грађанима.

Вриједност програма је 16.6 милиона еура, од чега 13.1 кроз директну подршку буџету Црне Горе, док је 3.5 милиона еура предвиђено за пројекте, односно два пројекта техничке подршке за спровођење Стратегије реформу јавне управе 2022-2026 (ПАР) и Програма управљања јавним финансијама 2022-2026 (ПФМ), као и заједнички пројекат подршке координацији, праћењу и извјештавању о ПАР и ПФМ.

Директна буџетска подршка

Специфичност овог модалитета у односу на остале механизме ИПА подршке огледа се у томе да постоје јасно дефинисани индикатори са циљаним вриједностима које је потребно испунити до одређене године како би се повукла расположива финансијска средства. Директна буџетска подршка у оквиру ИПА ИИИ перспективе исплаћује се кроз једну фиксну (2024. године) и двије варијабилне транше (2025. и 2027. године).

Директном буџетском подршком за ПАР и ПФМ дефинисани су индикатори који се наслањају на сљедеће стратешке приоритете приоритете:

  • Ефикасно пружање услуга засновано на потребама грађана и привреде;
  • Кредибилан систем стратешког планирања политика;
  • Принцип делегирања одговорности примјењује се у великој мјери у државним органима;
  • Побољшана транспарентност јавних финансија;
  • Јавна управа заснована на талентованом, компетентном и обученом кадру;
  • Изграђени административни капацитети за ефикасну апсорпцију и управљање ЕУ фондовима и нова/додатна запослења у два пилот сектора (животна средина и социјална политика/запошљавање);
  • Унапријеђен систем управљања јавним инвестицијама.

Комплементарна подршка

У оквиру финансијске перспективе ИПА ИИИ, Министарство јавне управе корисник је два пројекта комплементарне подршке.

Projekat tehničke pomoći Crnoj Gori u pružanju javnih usluga i upravljanju ljudskim resursima ’’EU4PA’’ (Projekat EU4 Public Administration)

Projekat tehničke podrške pomoći CG 1

Општи циљ овог пројекта је изградња одговорне, ефикасне, транспарентне јавне управе, оријентисане на потребе грађана и привреде и пружања висококвалитетних услуга крајњим корисницима на квалитетан начин. Пројекат спроводи међународна мрежа КПМГ, која ће ангажовањем најстручнијих експерата обезбиједити подршку у стварању ефикасног система планирања људских ресурса заснованог на идентификованим потребама, заслугама и побољшаним процедурама запошљавања, уз даљу дигитализацију управљања људским ресурсима, на централном и локалном нивоу. Један од идентификованих приоритета пројекта је и увођење система управљања квалитетом у јавној управи  и успостављање централног система прац́ења перформанси пружања услуга

.’’Подршка координацији, прац́ењу и извјештавању о Стратегији реформе јавне управе и Програму реформе управљања јавним финансијама 2022-2026’’

Podrska koordinacijipraćenju i izvještavanju

Општи циљ овог пројекта је да се повец́а учинак и утицај ПАР и ПФМ стратегија кроз едукацију и унапређење капацитета и размјену знања. Пројектом који спроводи Центар изврсности у финансијама – CEF, обезбиједиће се подршка јачању капацитета за прац́ење и координацију спровођења стратегија ПАР и ПФМ, на свим нивоима, већи степен видљивости спроведених реформи, као и подршка хармонизацији активности међу различитим донаторима у областима реформе јавне управе и управљања јавним финансијама.

Информација о додатним финансијским средствима у оквиру Секторске буџетске подршке за реформу јавне управе и управљање јавним финансијама, у оквиру Годишњег акцијског програма за Црну Гору за 2022. годину

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?