Гјека - Марселла: Актуелни сазив Владе да убрза интеграциони пут Црне Горе према ЕУ

Објављено: 10.01.2024. 14:41 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Италија и Црна Гора, настављају да његују дугогодишње пријатељске односе и у континуитету унапријеђују билатералну сарадњу, поручено је са састанка министра људских и мањинских права Фатмира Гјеке и Њ.Е. Андреине Мареселле, амбасадорке Италије у Црној Гори.

Министар Гјека разговарао је са Њ.Е. Марселлом о стању у области људских и мањинских права, те плановима за даље унапређење у предметној области.

У оквиру реформског процеса који спроводи Црна Гора на свом интеграционом путу за чланство у Европској унији, веома је важно да домаћи законски оквир ускладимо са међународним стандардима и убрза реализацију својих обавеза из европске агенде, јер њена опредијељеност ка Европској унији није упитна, рекао је Гјека.

С тим у вези, Министарство људских и мањинских права успјело је да упути текст Предлога новог кровног анти-дискриминационог Закона о заштити једнакости и забрани дискриминације Европској комисији на мишљење и очекује да процедура његовог доношења буде ове године завршена. У припрему овог закона уложено је доста напора, имајући у виду све промјене које су биле на снази у протекле три године од како је почела његова израда, и доношење истог условиће измјене и допуне многих других закона. Овај закон биће кључни пропис у законодавству који уређује сузбијање дискриминације и једнакост и из тог разлога се смо настојали да буде написан јасно и систематично како би се примјена постојећих гаранција подстакла, а не дестабилизовала, појаснио је министар.

Ову годину ће обиљежити и наставак рада на припреми Нацрта Закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења, који је у знаку активне сарадње са невладиним сектором из области унапређења права ЛГБТИQ особа и међународним парнерима, те израда нових стратешких докумената из области унапређења квалитета живота ЛГБТИQ особа у Црној Гори, као и мањинске политике.

Преостало је доста обавеза у области заштите од дискриминације лица са инвалидитетом, најприје да кадровски поставимо организациону јединицу, затим формирамо Савјет за права лица са инвалидитетом и покренемо ствари са тачке застоја, али и да убрзамо остваривање политике једнаких могућности.

У том дијелу имамо доста простора за развијање сарадње и размјену пракси, предложио је министар.

Gjeka - Marsella

Њ.Е. Марселла честитала је министру на наставку функције и у новом сазиву Владе и пожелела успјешан даљи рад, сматрајући веома важним напоре које Влада Црне Горе улаже у област заштите и унапређења људских и мањинских права, јачања законодавног оквира, те посебно у дијелу који се односи на унапређење квалитета живота најосјетљивијих друштвених група. Амбасадорка се захвалила министру на ажурираном прегледу активности Министарства људских и мањинских права, истучући да су како закон против дискриминације тако и закон о правном признавању родног идентитета на основу самоопредјелјенја од суштинског значаја за грађански и друштвени развој земље и за црногорско друштво.

Саговорници су сагласни да је намјера актуелног сазива Владе да убрза интеграциони пут Црне Горе према Европској унији и настави да штити демократске принципе на којима се темељи Црна Гора, као и геополитичко позиционирање земље, у складу са њеним евроатлантским путем, те да је почетак рада овог сазива показао демократску зрелост и неодступање од зацртаних циљева Црне Горе у интеграционим процесима, што међународна заједница поздравља, иако наставља да прати евентуална “искакања из шина”, која не би прошла незапажена.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?