Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Gjeka: Проценат жена у Војсци Црне Горе 15,7% али и даље недовољан

Објављено: 30.03.2023. 13:07 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Као чланицама НАТО-а, наша је мисија да оснажимо темеље на којима ће почивати развој нашег друштва и да поставимо визију за стабилност, демократију и владавину права у нашим државама, поручио је министар људских и мањинских права Fatmir Gjeka на регоналној конференији „Гласно и храбро помјерамо границе“, у организацији Министарства рада и социјалне политике у сарадњи са међународним партнерима, која је започела данас у Скопљу.

Он је казао да кроз регионалну и међународну сарадњу могу се размјенити позитивни примјери и приче, које свака држава може имплементирати уз прилагођавање својим приликама, те додао да данашња конференција симбол је такве сарадње и прилика је да подијелимо своја добра и мање добра искуства.

Министар је изјавио да је проценат жена у Војсци Црне Горе 15,7%, те да је проценат у порасту у односу на претходни период, али да је јасно да није довољан.

„Држава Црна Гора препознаје неизмјеран допринос жена у креирању инклузивног, модерног и ефикаснијег система одбране, као и чињеницу да интеграција родне перспективе и већа заступљеност жена у безбједности и одбрани доприносе јачању институција и доношењу квалитетнијих одлука“ истакао је Гјека.

Он је на панелу „Жене у униформи – борба на два фронта“ упознао учеснике са актуелном структуром професионалних војних лица, гдје је заступљеност жена на 10,83%, али да је забиљежен раст процента на командним и савјетничким дужностима у Војсци који је сада око 7%. Такође, 28 жена у Војсци Црне Горе је до сада учестовало у некој од међународних мисија и операција.

Гјека је рекао да први корак ка повећању броја жена у одбрамбеном и безбједносном систему Црне Горе је да кроз систем образовања мотивишемо и подржимо дјевојчице да се опредијеле за професије из система безбједности и сигурности,  независно од предрасуда које и даље постоје у друштву када је ријеч о овим занимањима. Такође, истакао да да наш национални стратешки документ за постизање родне равноправнсоти адресира кроз један од три Оперативна циља управо образовање, као кључно за елиминисање предрасуда и стереотипа у друштву првенствено код младих генерација.

„Сигурност Црне Горе има рефлексија и на безбједност цијелог региона. Зато смо спремни да будемо дио тима који ће утицати на бољи положај и веће могућности жена у овом изузетно важном сектору“, закључио је Гјека.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?