Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Gjeka: Procenat žena u Vojsci Crne Gore 15,7% ali i dalje nedovoljan

Objavljeno: 30.03.2023. 13:07 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Kao članicama NATO-a, naša je misija da osnažimo temelje na kojima će počivati razvoj našeg društva i da postavimo viziju za stabilnost, demokratiju i vladavinu prava u našim državama, poručio je ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Gjeka na regonalnoj konfereniji „Glasno i hrabro pomjeramo granice“, u organizaciji Ministarstva rada i socijalne politike u saradnji sa međunarodnim partnerima, koja je započela danas u Skoplju.

On je kazao da kroz regionalnu i međunarodnu saradnju mogu se razmjeniti pozitivni primjeri i priče, koje svaka država može implementirati uz prilagođavanje svojim prilikama, te dodao da današnja konferencija simbol je takve saradnje i prilika je da podijelimo svoja dobra i manje dobra iskustva.

Ministar je izjavio da je procenat žena u Vojsci Crne Gore 15,7%, te da je procenat u porastu u odnosu na prethodni period, ali da je jasno da nije dovoljan.

„Država Crna Gora prepoznaje neizmjeran doprinos žena u kreiranju inkluzivnog, modernog i efikasnijeg sistema odbrane, kao i činjenicu da integracija rodne perspektive i veća zastupljenost žena u bezbjednosti i odbrani doprinose jačanju institucija i donošenju kvalitetnijih odluka“ istakao je Gjeka.

On je na panelu „Žene u uniformi – borba na dva fronta“ upoznao učesnike sa aktuelnom strukturom profesionalnih vojnih lica, gdje je zastupljenost žena na 10,83%, ali da je zabilježen rast procenta na komandnim i savjetničkim dužnostima u Vojsci koji je sada oko 7%. Takođe, 28 žena u Vojsci Crne Gore je do sada učestovalo u nekoj od međunarodnih misija i operacija.

Gjeka je rekao da prvi korak ka povećanju broja žena u odbrambenom i bezbjednosnom sistemu Crne Gore je da kroz sistem obrazovanja motivišemo i podržimo djevojčice da se opredijele za profesije iz sistema bezbjednosti i sigurnosti,  nezavisno od predrasuda koje i dalje postoje u društvu kada je riječ o ovim zanimanjima. Takođe, istakao da da naš nacionalni strateški dokument za postizanje rodne ravnopravnsoti adresira kroz jedan od tri Operativna cilja upravo obrazovanje, kao ključno za eliminisanje predrasuda i stereotipa u društvu prvenstveno kod mladih generacija.

„Sigurnost Crne Gore ima refleksija i na bezbjednost cijelog regiona. Zato smo spremni da budemo dio tima koji će uticati na bolji položaj i veće mogućnosti žena u ovom izuzetno važnom sektoru“, zaključio je Gjeka.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?