Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Глас цивилног друштва у заговарању промјена

Објављено: 25.01.2023. 13:59 Аутор: Министарство јавне управе

ministar Marash Dukaj -Forum CGO (2)„Степен сарадње са НВО сектором може се узети као један од показатеља степена демократског достигнућа једног друштва, Влада треба да прихвати да организације цивилног друштва играју важну улогу између администрације и грађана а НВО да буду дио непрестаних борби за одговорно друштво свих грађана и грађанки”, поручено је на отварању дискусионог форума „Глас цивилног друштва у заговарању промјена“ који је организовао Центар за грађанско образовање (ЦГО) са партнерима, уз подршку Европске уније и кофинансирање Министарства јавне управе.

Министар јавне управе, Марасх Дукај истакао је да “нема једне владе, или једног министарства, или једне партије, која може самостално довести до успјешне интеграције друштва у европску заједницу. Показало се да се у тај процес мора укључити цивилни сектор, као и све друштвене снаге, које позитивно утичу на промјену стања у друштву“. Он је мишљења се степен сарадње са НВО сектором може узети као један од показатеља степена демократског достигнућа једног друштва, али и да је сарадња између НВО и њихово јединство око кључних тема од изузетног значаја.

 „Министарство јавне управе види невладине организације као стратешке партнере у реформама, промишљању и реализовању јавних политика. Унапрјеђујемо законодавни оквир, кофинансирамо програме и пројекте НВО које одобрава Европска комисија, сарађујемо у Савјету и у радним групама, заједно радимо у Партнерству за отворену управу,“ појаснио је он, обећавајући да ће Министарство јавне управе настојати да сарадња са НВО сектором буде и даље суштинска и континуирана.

„Од вас очекујемо критичко сагледавање, али и сарадњу у виду конкретних предлога како да унаприједимо наше јавне политике, како да наша јавна управа буде још боља. Вјерујем да препознајете и ви и шира друштвена заједница, да смо одлучни да стање мијењамо на боље, без обзира на све препреке. Позивам вас и овом приликом да заједно осмишљавамо нова рјешења за добробит наше земље и грађана. Ви сте се ухватили тешког посла – да мијењате црногорско друштво. Кључни задатак нас, из државне администрације јесте – да мијењамо сами себе. Циљеви су нам врло захтијевни, па хајде да их заједничким напорима лакше достигнемо“, закључио је министар Дукај.

ministar Marash Dukaj -Forum CGO (4)Лиселотте Исакссон, замјеница шефа Одјељења за сарадњу Делегације ЕУ у Црној Гори, указала је на значај тематских дискусија унутар цивилног друштва и нагласила да је цивилно друштво повезница између грађана и институција. “Ви сте, такође, они који олакшавају процес приступања Црне Горе ЕУ, кроз мониторинг и подршку реформама у кључним областима”, поручила је представницима НВО Исаксон, додајући да у дијелу јачања демократије постоји већ традиционална сарадња између цивилног друштва и ЕУ, као и финансијска подршка од стране ЕУ цивилном друштву, укључујући и све већи фокус на мале организације широм земље, а са циљем да се и оне изграђују и имају утицај како на развој локалних заједница, тако и на национални ниво. “Континуирана подршка коју ми обезбјеђујемо за НВО сектор има за циљ да вас снажи да будете независни, учинковити и професионални актери у црногорском друштву, а како би на најбољи начин заступали интересе грађана, учествовали у реформама и убрзавали процес приступања Црне Горе ЕУ,” објаснила је Исаксон, уз подсјећање да садржајно укључивање цивилног друштва у процесе доношења одлука захтијева истински напор цивилног друштва и власти. “Влада треба да прихвати да организације цивилног друштва играју важну улогу између администрације и грађана. Истовремено, НВО треба да буду одговорне и проактивне, као и да теже конструктивном дијалогу са Владом, институцијама и другим актерима, попут приватног сектора”, закључила је она. Исаксон је навела и да у том духу ЕУ подржава напоре Министарства јавне управе да унаприједи законодавни оквир за рад са цивилним друштвом.

Далиборка Уљаревић, извршна директорка ЦГО-а, нагласила је да цијени да је НВО сектор актер који значајно може допринијети европеизацији друштва, како кроз заговарање у одређеним областима, посебно када је то заговарање системско, организовано и солидарно, тако и као корективни фактор у односу на власти.

„Политичке промјене које су се десиле посљедњих година, на жалост, нијесу донијеле квалитативне помаке у демократској консолидацији друштва. Чак супротно – чини се да је ниво одговорности и дијалога, па посљедично и толеранције и демократских израза значајно нижи. Сва обећања посљедње двије Владе о унапријеђивању сарадње са ОЦД остала су мртво слово на папиру. Одрживост ОЦД је на истом, ако и не и нижем нивоу него раније, а суштинска инклузија је изостала, или је резервисана за властима близак и неутицајан цивилни сектор. Подсјетићу да имамо и проблем непоштовања јасних законских обавеза које се односе на подршку ОЦД, као и на доступност информацијама, што је у изазовну ситуацију довело бројне НВО, посебно оне које пружају драгоцјене сервисе, али и друге које раде на различитим питањима од значаја за процес приступања ЕУ“, казала је Уљаревић.

Она је указала и на потребу досљедне критике. „Латентно стање успаваности одговара носиоцима најзначајнијих функција у држави којима су интереси појединца или група појединаца изнад општег добра.“, појаснила је она. Уљаревић је подсјетила и да цивилно друштво има велико повјерење јавности. „Наша је улога да говоримо у име оних који то не могу, да отварамо простор грађанима да се активно укључе у процесе и буду дио тих непрестаних борби за одговорно друштво свих грађана и грађанки“, поручила је она.

Циљ дискусионог форума је да допринесе оснаживању дијалога институција и цивилног друштва, размјени мишљења и отварању простора за конструктивну сарадњу ради унапрјеђења окружења за дјеловање и развој цивилног сектора.

Дискусиони форум је окупио 65 учесника из невладиног сектора, Владе и међународних организација.

Дискусиони форум је једна од активности пројекта „ОЦД у Црној Гори – од основних услуга до обликовања политика-М’БАСЕ“, који спроводи ЦГО у партнерству са њемачком фондацијом Фриедрицх Еберт (ФЕС), Центром за заштиту и проучавање птица Црне Горе (ЦЗИП) и Политикон мрежом, а у сарадњи са Министарством јавне управе и Министарством за европске послове. Пројекат се спроводи уз финансијску подршку Европске уније и кофинансирање Министарства јавне управе.

Видео:  хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/албумс/72177720305509699

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?