Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Грађани Црне Горе заслужују и требају владу која им је дигитално доступна

Објављено: 17.09.2021. 07:58

Када је ријеч о дигиталној трансформацији, почели смо с императивом да грађани Црне Горе заслужују и требају владу која им је дигитално доступна када и гдје им затреба током свакодневног живота, казала је Тамара Срзентић, министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, која је присуствовала Економском дијалогу, током којег је  разговарала с званичницима САД -а и Црне Горе с циљем остваривања стратешке сарадње на бројним пољима у дигитализацији, али и размјене идеја. Срзентић је нагласила и подијелила са америчким званичницима потенцијалне области сарадње у којима би америчко партнерство и подршка били најврједнији, а све са циљем убрзања дигиталне трансформације у Црној Гори.  

„Главна иницијатива на којој радимо је покретање Канцеларије за дигиталне сервисе у Црној Гори, модела за дигиталну трансформацију које су примијениле неке од најуспјешнијих влада - попут Естоније, Велике Британије и САД -а. Морамо промијенити начин на који приступамо развијању услуга и улагању у технологију. Црногорска Канцеларија за дигиталне услуге - или укратко, "Монтенегро Дигитал" ће настојати управо пружити боље јавне услуге и сервисе грађанкама и грађанима Црне Горе кроз дубоко разумијевање потреба корисника, технологије и дизајна. Зато се, осим што радимо на изради прве Стратегије дигиталне трансформације и стандарде, фокусирамо и на изградњу, грађење развојних капацитета и покретачке снаге унутар владе”, рекла је министарка Тамара Срзентић. 

Да би се изградили капацитети владе за дугорочно пружање и развој бољих дигиталних услуга, капацитети се морају његовати и уградити у ткиво јавне службе. Конкретније, изградња дигиталних тимова захтијеваће укључивање и спољних експерата. 

Програм "Сарадници у иновацијама" је покренут у Црној Гори и има за циљ да окупи групу стручњака из Црне Горе и САД-а, али и свијета како би у партнерству са јавним службеницима помогли у рјешавању неких од највећих владиних изазова и креирали боље процесе и услуге. Ово је подручје подршке гдје бисмо требали блиско сарађивати са компанијама из САД -а и искористити њихов таленат и подршку. 

Осим тога, министарка Срзентић је напоменула да у области електронске трговине и електронског плаћања  имамо највеће изазове, те да нам је овдје потребна подршка америчких званичника и компанија, посебно када говоримо о ПаyПал-у и другим глобалним дигиталним играчима, гдје нам је потребан додатни подстицај како бисмо што квалитетније наставили преговарачки процес. “Постављење  темеља о креирање концепта Дигиталне академије за јавне службеније, размјена знања и изградња капацитета у цyбер безбједности, отворена управа и транспарентност кључна су подручја нашег даљег дигиталног развоја” – оцијенила је Срзентић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?