Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Грант шема од 300 хиљада еура за предузетнице и младе у бизнису

Министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић и шефица Делегације Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа представили су грант шему “Унапређење конкурентности малих и средњих предузећа кроз подршку женском предузетништву и предузетништву младих”, чија је укупна вриједност 300.000 еура.

Evropska kuća-info sesija

Грант шема ће пружити подршку пројектима који за циљ имају јачање капацитета микро, малих и средњих предузећа (ММСП) у власништву жена и младих, кроз директну грант подршку, са циљем доприноса економском расту.

Како би били економски независни и конкурентни на тржишту, важно је да подржимо жене и младе у стицању вјештина и искуства, да их охрабримо да воде сопствене бизнисе и да управљају својом имовином, да се додатно осмјеле да своје идеје претворе у дјела у својој држави, поручио је Ђуровић.

Он је казао да још увијек постоји велика баријера за достизање економске независности и жена и младих, најчешће због отежаног приступа изворима финансирања и охрабрио их је да се пријаве на позив. Истакао је да се у наредном периоду мора интензивно радити на друштвеној и економској инклузији, континуираном економском оснаживању, како младих на којима остаје будућност државе, тако и жена, са циљем да се родна дискриминација претвори у неупитну родну равноправност. 

„Желимо да наша привреда буде отпорнија, а да би била отпорнија мора бити инклузивна, паметна, заснована на принципима дигиталне и циркуларне економије, јер ћемо само тако заједнички допринијети одрживом економском развоју овог друштва“ поручио је Ђуровић.

Шефица Делегације Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа казала је да до економског раста и просперитета долази када жене и млади напредују на тржишту рада, али да су препреке на том путу бројне.

Ова грант шема пружиће женама и младим предузетницима са добром идејом директну финансијску помоћ за развој њихових бизниса чиме показујемо да су оснаживање жена и младих предузетника приоритет за ЕУ, истакла је амбасадорка Попа. 

Она је указала на потребу да држава системски и на свеобухватан начин приступи рјешавању проблема жена и младих и тиме покаже да је њихово економско оснаживање приоритет и Црне Горе.

Овај позив подржан је и од стране Секретаријата Савјета за конкурентност који ће својим активностима настојати да што већи број женских предузећа добије информације о овом начину финансирања.

Упоредо са тим наставићемо да радимо на побољшању родне равноправности кроз увођење родно одговорног буџетирања, кроз ородњавање јавних набавки, имплементацију MEST IWA 34 документа који даје дефиниције женских предузећа, кроз ородњавање кључних владиних стратешких докумената и легислативе, казала је Марија Шуковић из Секретаријата.

Подсјећамо, грант шема је финансијски подржана од стране Европске уније у оквиру Инструмента претприступне подршке за јачање конкурентности и иновација IPA 2020 и Владе Црне Горе, а у циљу упознавања са главним карактеристикама позива и начином аплицирања биће организоване инфо сесије у још три општине: Бијелом Пољу (25. новембар у 11:00h, Општинска сала), Никшићу (29. новембар у 10:00h, ИПЦ Технополис) и Бару (2. децембар у 10:00х, Општинска сала).

Фото и видео материјал можете преузети овдје: https://flic.kr/s/aHBqjAgd89

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?