- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја И ове године подршка привреди у износу од 3,5 мили...
И ове године подршка привреди у износу од 3,5 милиона еура
Јавни позив за Програм за унапређење конкурентности привреде, чија је вриједност 3,5 милиона еура, биће расписан до краја мјесеца, а сви заинтересовани привредници моћи ће равноправно да аплицирају за подршку кроз три програмске линије које обухватају подршку производним капацитетима у прехрамбреној индустрији, женском предузетништву и здравственом одрживом развоју.
То је саопштено на инфо дану поводом представљања Програма за унапређење конкурентности привреде, који су за привреднике организовали Министарство економског развоја и Унија послодаваца Црне Горе.
Предсједник Уније послодаваца Црне Горе, Слободан Микавица, подсјетио је да је током прошле године организована слична активност, која је указала на одређене мањкавости у тајмингу програма, "јер док се привреда информисала о свим мјерама подстицаја, неке линије су већ биле затворене".
„Сада је циљ унаприједити овај аспект и осигурати правовремену помоћ привреди“, рекао је Микавица.
Истакао је да су европске компаније познате по високим стандардима, професионализму и ригорозним процедурама, што представља изазов, али и прилику за напредак.
„С друге стране, црногорске компаније које већ имају искуство на међународном нивоу, посједују капацитете и људске ресурсе који им омогућавају равноправну конкуренцију са европским тржиштима. Због тога је неопходно унаприједити пословне стандарде, процедуре и норме, као и подићи ниво професионалности у циљу припреме за конкуренцију на ЕУ тржишту“, навео је Микавица.
Управо те промјене, како је додао, неопходне су да би привреда била спремна за изазове и шансе које доноси чланство у ЕУ.
В.д. генералне директорице Директората за унапређење конкурентности привреде у Министарству економског развоја, Анђела Гајевић, казала је да је ове године главни фокус на три програмске линије.
„Прва је подршка у јачању производних капацитета у прерађивачкој индустрији, с циљем смањења увозне зависности и унапређење производних капацитета домаће привреде. За ову намјену биће издвојено око 2,8 милиона еура, а подршка ће бити доступна свим заинтересованим привредним субјектима путем јавног позива, а који задовоље прописане услове и критеријуме“, рекла је Гајевић.
Указала је да се други кључни сегмент односи на развој женског предузетништва и економско оснаживање жена, које имају значајну улогу у креирању конкурентне привреде.
„Трећа линија усмјерена је на промовисање здравственог одрживог развоја, са посебним фокусом на раст здравствене индустрије, која у региону биљежи растући потенцијал“, навела је Гајевић.
Нагласила је и да ове године неће бити примјењен принцип првих пристиглих захтјева, већ ће сви заинтересовани привредници моћи равноправно да аплицирају путем јавног позива, који ће бити објављен до краја мјесеца.
Начелница Дирекције за развој малих и средњих предузећа у Министарству економског развоја, Ивана Зечевић, истакла је важност континуиране подршке предузећима путем програма који су прилагођени потребама тржишта.
„Сви програми ове године карактеристични су због јасних критеријума евалуације, што омогућава правовремено и транспарентно оцијењивање апликација“, рекла је Зечевић.
Говорећи о програмској линији за подршку унапређењу производних капацитета у прехрамбеној индустрији, Зечевић је објаснила да је она намијењена предузећима која послују у сектору Ц, односно у области хране.
„Линија је подијељена на двије компоненте: једна за постојећа предузећа, и друга за новооснована предузећа која послују од 1. јануара“, навела је Зечевић.
Према њеним ријечима, подршка обухвата набавку опреме, и адаптацију производних погона.
„За постојећа предузећа, максимални износ подршке може бити до 150.000 еура, док је за новооснована до 50.000 еура, са минималним улагањима од 25.000 односно 15.000 еура“, казала је Зечевић.
Истакла је да услови за аплицирање остају исти као и претходних година, укључујући позитиван пословни биланс, правовремно подношење финансијских извјештаја, као и раст прихода, броја запослених и нето добити у протеклим годинама.
„Посебну предност имаће предузећа која нису раније користила програме подршке или послују у општинама са индексом развијености испод 100, као и она која су у власништву жена и младих“, додала је Зечевић.
„Циљ је да кроз ове мјере подршке домаће производне капацитете учинимо конкурентнијим и подстакнемо одрживи развој сектора хране“, рекла је Зечевић.
Савјетница у Директорату за унапређење конкурентности привреде у Министарству економског развоја Марина Шаковић казала је да су, уз подршку прехрамбеној индустрији, уведене још двије програмске линије – подршка женском предузетништву и подстицаји за одрживи здравствени развој.
„Министарство економског развоја посвећено је оснаживању жена у бизнису. Програм подршке женском предузетништву за 2025. годину подијељен је на двије компоненте, са укупним буџетом од 500.000 еура“, навела је Шаковић.
Појаснила је да је прва компонента, за коју је опредијељено 200.000 еура, намијењена младим и новим бизнисима које воде жене, а који нису старији од три године до дана затварања јавног позива.
„Услов је да жене буду власнице најмање 51 одсто удјела у фирми, а износи подршке крећу се од 1.000 до 30.000 еура. Друга компонента, са износом од 300.000 еура, односи се на подршку зрелим женским бизнисима“, навела је Шаковић.
Према њеним ријечима, посебност прве компоненте је могућност предфинансирања од 70 одсто трошкова, што представља олакшање за младе предузетнице које још увијек нису ликвидне.
„Друга компонента функционише по принципу рефундације, гдје предузетнице прво реализују активност у цјелости, а затим остварују поврат средстава на дио оправданих трошкова“, додала је Шаковић.
Нагласила је да Програм укључује и нефинансијски сегмент подршке – менторинг, који је обавезан за кориснике ове линије.
„Менторинг подразумијева 25 сати рада са ментором, јер смо кроз разговоре са предузетницама увидјели да је страх од почетка и опстанка присутан, и због тога им пружамо додатну подршку,“ рекла је Шаковић.
Казала је да се програмска линија, која се тиче подстицаја за одрживи здравствени развој, ове године реализује као пилот пројекат са буџетом од 150.000 еура.
„Намјена ове линије је подстицање развоја здравственог туризма. И ова линија функционише по принципу рефундације. Црна Гора као туристичка дестинација може управо у овом сегменту да понуди додатне вриједности“, поручила је Шаковић.
Истакла је да обје програмске линије функционишу по систему бодовања, чиме се избјегава модел „ко први – његова подршка“.
„Приоритет у бодовању имаће мање развијене општине, које ће остварити додатне поене приликом евалуације пријава. Као и претходних година, систем пријављивања је потпуно дигитализован и унапријеђен у односу на раније године“, рекла је Шаковић.
Казала је да је Министарство економског развоја и ове године организовало Инфо дане како би заинтересованој јавности на вријеме представило све детаље.
„Презентација је одржана у Бару,а током следеће седмице ће бити реализоване у Никшићу, Тивту и Бијелом Пољу, а циљ је да се привредници информишу и припреме прије расписивања јавног позива. Гледамо да будемо транспарентни и да правовремено обавијестимо све заинтересоване. То је наш задатак“, закључила је Шаковић.