Инострани продуцент за снимање на Ловћену није имао одобрење МКМ

Објављено: 04.11.2024. 23:00 Аутор: Министарство културе и медија

Инострани продицент који је снимио спот под називом “Је т’ аиме” албанског пјевача Давида Дрешаја на Ловћену код Маузолеја Петра ИИ Петровића Његоша није имао законом прописана одобрења, у првом реду одобрење Министарства културе и медија, чиме је прекршио одредбе Закона о кинематографији.

Сходно члану 21 и 22 Закона о кинематографији инострани продуцент је био у обавези да поднесе захтјев за снимање кинематографског дјела на територији Црне Горе, којим је прописано да инострани продуцент може да снима кинематографско дјело самостално или у сарадњи са домаћим или иностраним копродуцентом уз претходно прибављено одобрење које издаје Министарство културе и медија.

Захтјев би према цитираном закону требао да садрзи: предмет, назив иностраног продуцента, назив кинематографског дјела, податке о ауторској екипи, локације и вријеме снимања,као и податаке о ангажовању домаћег или стручног кадра и опреме.

Приликом доношења одлуке МИнистарство културе и медија узима у обзир сценарио или означене дјелове текста према којима би се снимало у Црној Гори, које је продуцент уз захтјев дужан да достави.

Носиоци ових активности су према члану 58 Закона о заштити културних добара били у обавези и да се обрате Управи за заштиту културних добара уколико се културно добро или његов препознатљив дио користи за рекламу, као елемент фирме за израду сувенира, филмског или фотографског материјала или у друге комерцијалне сврхе на начин који не угрозава његов интегрирет. Напомињемо да такође нисмо у сазнању да је продуцент по овом основу контактирао Управу и добио позитивно мишљење.

Позивамо све држаоце културних добара да са посебном пажњом, анализирајући квалитет и контекст, доносе одлуке о уступању и корисћењу наших културних добара.

Дакле, понављамо једина институција која може издати претходно наведену дозволу је Министарсттво културе и медија, а не било која друга институција. Уколико је било која установа културе или било која друга институција преузела законом прописане надлежности министарства, за тако нешто ће сносити одговорност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?