Интервју министра јавне управе Дукаја за портал РТЦГ

Објављено: 30.01.2024. 09:15 Аутор: Министарство јавне управе

Министар јавне управе Marash Dukaj казао је у разговору за Портал РТЦГ да постоји потреба за доношењем Закона о Влади у најкраћем року, а наша земља биће међу првим државама која ће имплементирати GRECO препоруке у поменуто законско рјешење. Каже да је Министарство јавне управе  од августа 2022. додатно унаприједило сајбер безбједност.

На питање о пријетњама које му је, наводно, преко чланова "кавачког" клана упутио турски држављанин, министар Дукај каже да је  све што је имао, казао у законитој процедури надлежним органима.

"Сигуран сам да је то најбољи пут за добијање свих одговора, па и оних који интересују медије“, истакао је Дукај.

Наглашава да је доношење Закона о Влади предвиђено Средњорочним програмом рада Владе 2022-2024. година, као и Стратегијом реформе јавне управе.

"Доношењем овог закона системски ће се уредити сва питања од значаја за организацију, мандат, састав, начин рада, одлучивања, односа са другим органима, као и друга питања од значаја за рад Владе, што ће бити основ и свакој будућој извршној власти да, у складу са најбољим праксама и принципима доброг управљања, врши своју функцију", истакао је он.

Каже да је радна група припремила Нацрт закона о Влади са којим је упознала ширу јавност одржавањем јавне расправе и округлих столова, а прије тога и Владу Црне Горе. Нацрт овог закона усаглашен је са коментарима добијеним у току јавне расправе, као и са ресорима Владе у претходном мандату, након чега је исти достављен Европској комисији, а након тога и Венецијанској комисији на мишљење. 

Додаје да је тим поводом на пленарном засиједању у октобру 2023. године, Венецијанска комисија је усвојила мишљење о Нацрту закона, у којем је овај законски текст добио позитивну оцјену са одређеним сугестијама и препорукама за даље побољшање.

"Како је најављено на округлом столу у децембру 2023. године, овај закон биће усаглашен и са GRECO препорукама. Тренутно смо у фази изналажења најбољих рјешења којим ћемо прописати повјеру интегритета чланова Владе и праћење примјене Етичког кодекса. С тим у вези, отпочели смо сарадњу са Канцеларијом Савјета Европе у Црној Гори, и очекујемо да до средине фебруара имамо став експерата по овом питању, при чему наглашавамо да ће у том дијелу Црна Гора бити међу првим државама која ће имплементирати ове GRECO препоруке", нагласио је Дукај.

Подцртава да ће након овог процеса, у складу са Пословником Владе Црне Горе ресор прибавити сва релевантна мишљења и упутити Закон Влади на утврђивање.

"Имајући у виду да је Црна Гора једина држава у региону која нема законски пропис којим регулише најважнија питања за функционисање и организацију Владе, а што се као недостатак нашег правног система показало кроз дуги низ година, намеће се потреба за доношење овог закона у што краћем року", оцјењује Дукај.

Говорећи о плановима за реформу Јавне управе у 2024. години Влада Црне Горе је, сматра Дукај, у својим приоритетима високо позиционирала професионалну јавну управу, која квалитетно пружа услуге грађанима и привреди и има адекватне капацитете за приступање Европској унији.

"Реформа јавне управе представља темељ свих реформских процеса"

"У том контексту, реформа јавне управе представља темељ свих реформских процеса, имајући у виду да је један од три кључна стуба проширења Европске уније и један од најсложенијих задатака с којим се Црна Гора суочава у процесу преговора.  Важно је нагласити да је израда Стратегије реформе јавне управе започела у јулу 2020. у мандату 41. Владе Црне Горе и да је током мандата 42. Владе спроведен инклузиван и транспарентан процес креирања документа уз подршку цивилног сектора и међународних партнера као што су Сигма, RESPA, UNDP i DEU i EK, након чега је усвојен стратешки оквир реформе за период 2022-2026", казао је ресорни министар.

Имплементација овог стратешког документа спроводи се упркос, како каже, организационим и кадровским промјенама које су посљедица реконструкција Владе Црне Горе у претходном периоду. 

"Наиме, раније креирани стратешки оквир наишао је на пуну подршку доносилаца одлука и на тај начин је још једном потврђена чињеница да је креиран на основу релевантних података, добро таргетираних изазова и препознатих циљева. Потврда томе је и финансијска подршка реформи кроз ЕУ фондове у износу од 16,6 милиона еура. Процес праћења реализације активности препознатих овим документом спроводи Министарство јавне управе које уједно пружа стручну и административну подршку Савјету за реформу јавне управе, којим предсједава премијер Црне Горе. У складу са планираном димаником мониторинга и извјештавања, ово Министарство је припремило и Информацију о активностима које се спроводе у процесу реформе јавне управе", истакао је Дукај. 

Сагласно налазима и препорукама из наведене Информације, подсјећа да су на прошлој сједници Владе донијети закључци којима је, између осталог, наведено да је потребно убрзати активности у циљу:

  • Измјена и доношења кључних законских рјешења и подзаконских аката који се односе на организацију и рад јавне управе, унапређење службеничког система, инспекцијског надзора, као и управљање и контролу у јавном сектору. У наредном периоду у фокусу ће бити унапређење нормативног оквира кроз измјене и допуне законских рјешења, у циљу унапређења услова и компетенција за заснивање радног односа, система кадровског планирања свих институција који се финансирају из буџета, компетенција запослених, обука, као и система напредовања и награђивања. Ту прије свега мислимо на Закон о Влади, Закон о измјенама и допунама Закона о државним службеницима и намјештеницима, Закон о локаланој самоуправи, Закон о јавним установама и другим законима који су од значаја за наставак реформе јавне управе
  • Обезбиједити функционисање и повезивање свих регистара у циљу унапређења пружања услуга грађанима и наставак процеса даље дигитализације
  • Осигурати проактивно објављивање информација у циљу транспарентнијег рада институција и смањења броја захтјева за слободан приступ информацијама (СПИ)
  • Оснажити административне капацитете у контексту преговарачког процеса, међународне сарадње стратешког планирања и радити на бољој координацији у циљу квалитетнијег спровођења кључних циљева реформе и приоритизације резултата који се желе постићи.

Говорећи о сајбер нападима на сајтове Владе у августу 2022. године, Дукај каже да је Министарство јавне управе орган државне управе надлежан за креирање нормативно и стратешког оквира у области сајбер безбједности, а уједно и надлежан за заштиту мреже државих органа, као и владине инфрструктуре смјештене у Дата центру министарства као саставног дијела јединственог информационог система државних органа у складу са Законом о електронској управе и у том смислу нема надлежности у откривању самих нападача, чиме се баве истражни органи. 

"Од августа 2022.године, Министарство јавне управе је вишеструко унаприједило сајбер екосистем, имплементацијом додатних софтверских алата за сајбер безбједност, као и измјенама бројних процедура, полиса. Увели смо смо 24/7 надзор система, формирали Владин CIRT, тако да смо на нападе који су се догодили након августа 2022. године, успјешно одговорили. У плану за 2024.годину имамо и увођење још неких нових платформи на којима радимо са нашим партнерима из САД", истакао је Дукај.

На питање запошљавању у локалним самоуправама каже да ресор којим руководи има податке од Министарства финансија у погледу броја запослених, али нема активности које се односе на службенички систем у јединицама локалне самоуправе. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?