- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Изјава директора полиције
Изјава директора полиције
Поводом одржавања синоћне фудбалске утакмице између Црне Горе и Хрватске која је званично проглашена утакмицом повећаног безбједносног ризика, службеници Управе полиције предузели су планске и свеобухватне активности из своје надлежности, у циљу обезбјеђивања стабилног јавног реда и мира и безбједности саобраћаја прије, у току и након одигравања утакмице.
Ове активности обухватиле су појачано дјеловање и присуство полиције, како у Главном граду у којем су боравили, тако и у осталим градовима кроз које су, од државне границе Црне Горе са Републиком Хрватском до Подгорице и назад, пролазили јуче навијачи те државе, те дјеловали појачано и предузели конкретне активности у односу на домаће навијаче.
Истичемо да је ефикасно одржавање јавног реда и мира и безбједности саобраћаја резултат темељно испланираних активности Управе полиције, заснованих на интензивној међусекторској, међуагенцијској и међународној сарадњи.
У реализацији наведених задатака кључну улогу имали су службеници РЦБ „Центар“, као и Сектор полиције опште надлежности, уз ангажовање и осталих значајних ресурса Управе полиције, укључујући Сектор граничне полиције, Специјалну и Посебну јединицу полиције, као и Одјељење за електронске системе полиције.
Током оперативних активности посебно је наглашена транспарентна и правовремена комуникација са грађанима, који су у реалном времену били информисани о препорукама и савјетима везаним за кретање и безбједност.
Кроз тимски рад и јасно дефинисане одговорности у поступању у сложеним безбједносним ситуацијама, како је и сама ситуација налагала, утакмица је званично проглашена догађајем повећаног безбједносног ризика, при чему је Управа полиције очувала мир и јасно показала да је гарант безбједности и заштите права свих грађана, а нарочито у условима који са собом носе одређене безбједносне изазове.
Директор Управе полиције Лазар Шћепановић изразио је посебну захвалност свим полицијским службеницима који су били радно ангажовани са исцрпним временским континуитетом и упркос изузетно неповољним временским условима, били на висини задатка и показали одлучност и истрајност у извршавању сложених повјерених послова, те професионалном односу, трпељивости и толеранцији.
Такође, директор Шћепановић је захвалност упутио и старјешинама и руководиоцима, који су штабски дјеловали, у процесу координације и комуникације на терену, али и захвалност колегама из АНБ-а који су синхронизовано и правовремено информисали Управу полиције у циљу креирања обавјештајне слике и поставке службе.
Директор је захвалност упутио и директору хрватске полиције Николи Милини и његовим колегама из Републике Хрватске са којима је црногорска полиција била у непосредној комуникацији у реалном времену у циљу пружању подршке и размјене информација.
Такође, Шћепановић је истакао и захвалност грађанима на домаћинском и одговорном односу.
