Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Координационо тијело за припрему сезоне: Ауто-пут допринио развоју туризма на сјеверу

Одржана је X сједница Координационог тијела за припрему и праћење одвијања туристичких сезона, којом је предсједавао министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић.

„Туристичка сезона је јако важна за све грађане Црне Горе. У овом контексту није важно да ли припадате политичкој партији, да ли сте приватник, привредник или јавно предузеће. Једноставно, ово питање је од круцијалне важности за све наше грађане и тако га треба третирати, јер живимо од туризма“, казао је министар Ђуровић.

Он је апеловао на све чланове Координационог тијела да на реалан начин сагледају податке граничне полиције, Аеродрома,  Националне и локалних туристичких организација који показују да је сезона у Црној Гори веома добра и на задовољавајућем нивоу, те да ти резултати и показатељи не кореспондирају подацима и објавама у медијима.

У том контексту Драган Кликовац, из граничне полиције указао је на податак да је на: „Готово свим граничним прелазима забиљежен тренд раста броја путника који су ушли у Црну Гору у односу на претходну годину. Тачније, у јуну је укупан промет био за  51%  већи.“.

Додатно, Стеван Раичевић, помоћник директора Националних паркова Црне Горе казао је да НП биљеже рекордан број посјетилаца и увећане приходе од улазница, у односу на исти упоредни период за 2021. годину. Приходи од улазница за првих шест мјесеци за Биоградску гору су већи 62%, Ловћен 91%, Проклетије 108%, Дурмитор 91% и Скадарско језеро 309% у односу на 2021. годину. Заиста не могу да вјерујем да у медијима читамо како је у Црној Гори пропала сезона, а ми у НП биљежимо феноменалне резултате. Ако се овај тренд настави, нама ће 2022. година бити рекордна.“

У том смислу, на сједници је указан значај отварања приоритетне дионице ауто-пута Смоковац-Матешево за сјеверне општине и развој туристичке понуде и амбијента, па и самој посјети Биоградској гори.

С тим у вези, Марта Шћепановић, предсједница општине Колашин нагласила је да је од 14. јула Колашин други град, те да је управо на овом случају показано колики је значај изградње путне инфраструктуре и улагања у исту. „У Колашину се дуплирао број туриста, а морам и да напоменем да не постоји пад броја туриста ни након промјене наплате ауто-пута, посебно викендом. Ово је  једна потпуно нова ситуација и невјероватно је колико је један пут у потпуности промијенио град“, нагласила је Шћепановић.

Још један од инфраструктурних пројеката који је, према оцјени присутних, дао додатан импулс развоју туризма  је водени терминал, односно пристаниште за одвоз путника у Тивту. Из те општине,  ЈП Морско добро и Аеродрома Црне Горе речено је да је пројекат одрађен квалитетно, за кратко вријеме и као такав употпунио туристичку понуду Црне Горе.

На сједници је било ријечи и о значајним резултатима Управе за приходе и царине која је са смањеним кадровским капацитетима успјела да за период од два мјесеца изда 385 прекршајних налога. Вриједност издатих прекршајних налога је 1.276.050 еура, а наплаћено је 73 %.

На сједници се разговарало и о дугогодишњим проблемима у области туризма, међу којима су инфраструктурни/саобраћајни проблеми, прекомјерна бука, дивље депоније и слично. Министар Ђуровић апеловао је на све институције система, како на државном тако и локалном нивоу да преузму иницијативу и ријеше оно што је у њиховој надлежности. „У наредном периоду мора постојати јача воља, боља сарадња како бисмо до наредне сезоне ријешили што више отворених питања. Ако желимо да нашу Црну Гору учинимо луксузном дестинацијом, онда на томе морамо и да радимо“ закључио је министар Ђуровић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?