Краповић у Бриселу на састанку НАТО министара одбране

Објављено: 12.02.2026. 14:16 Аутор: МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ

Министар одбране Драган Краповић учествовао је на састанку Сјеверноатлантског савјета који је одржан у сједишту НАТО у Бриселу.

Састанком је предсједавао генерални секретар НАТО Марк Руте. Сусрет савезничких министара одбране био је прилика да се размотри степен реализације закључака са Самита у Хагу, који ће у значајној мјери допринијети наставку јачања колективне одбране.

Констатовано је да, без обзира на природу и опсег савремених безбједносних изазова, савезнице остају снажно посвећене темељним вриједностима на којима почива Алијанса. Солидарност, јединство и одлучност приликом испуњавања задатака са НАТО агенде важан су предуслов очувања стабилности цјелокупног евроатлантског подручја. Током сусрета, посебна пажња посвећена је наставку унапређења одвраћања и одбране, па је разговарано о даљој имплементацији усвојених концепата, јачању структуре снага и прилагођавању командне структуре. Разматран је и напредак остварен у области повећања улагања у одбрану, а у свјетлу веома амбициозних одлука из Хага.

Разговарајући о наставку подршке Украјини, министри су истакли да је успостављање трајног мира у овој земљи од суштинског значаја за ширу трансатлантску безбједност. Министар Краповић истакао је да непредвидивост кретања у глобалним безбједносним оквирима указује на неопходност пуне имплементације стратешких одлука НАТО лидера. Казао је и да у наредном периоду морамо примјенити проактивнији приступ одвраћању и одбрани, будући да само снажана и јединствена Алијанса може бити темељ колективне безбједности.

У том контексту, он је истакао важност реализације веома захтјевног пакета Циљева способности захваљујући којем ће се значајно унаприједити савезнички капацитети, а како би НАТО био способан да одговори на све потенцијалне безбједносне изазове, у свим правцима и доменима.

Говорећи о новим обавезама усаглашеним у Хагу, још једном је потврдио одлучност наше земље да настави са трендом раста издвајања за потребе одбране. Навео је да ће Црна Гора ове године издвојити најмање 2% БДП за одбрану, од чега ће значај удио средстава бити усмјерен за потребе модернизације и опремање Војске. Осврнувши се безбједносне прилике на источном крилу Алијансе, подсјетио је на континуирани ангажман наших припадника у борбеним групама у Летонији и Бугарској.

Када је ријеч о Украјини, министар је истакао да од почетка рата пружамо помоћ овој земљи, што ће се наставити и у предстојећем периоду, у складу са потребама, процјеном стања на терену и нашим капацитетима.


-линк изјаве министра Драгана Краповића окачене на YоуТубе каналу МО

хттпс://yоуту.бе/адјгдпЦФМWц?си=-Г5yЛ47_1wК8К6лТ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?