Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Кривокапић – Мијатовић: Црна Гора и Савјет Европе чврсто сарађују на плану заштите људских права и слобода

Објављено: 19.11.2021. 15:47 Аутор: Кабинет предсједника Владе Црне Горе

У оквиру званичне посјете Савјету Европе предсједник Владе проф. др Здравко Кривокапић састао се у Стразбуру са комесарком Савјета Европе за људска права Дуњом Мијатовић.

Премијер Кривокапић је казао да Црна Гора, након 30. августа прошле године, ради на изградњи демократског друштва, кроз јачање инстититуција и сарадње са свим заинтересованим субјектима, јер се једино на тај начин може говорити о друштвеној инклузивности. У том контексту, стандарди Савјета Европе су кључна водиља, узме ли се у обзир да је усвајање тих вриједности сигуран пут до напретка у европским интеграцијама.

Комесарка Савјета Европе за људска права Дуња Мијатовић је пожељела добродошлицу премијеру Кривокапићу, истакавши да је то први сусрет са црногорском делегацијом, откад се налази на позицији комесарке. Она је похвалила постигнућа Црне Горе у погледу доношења значајних закона, али је подсјетила на важност што квалитетније имплементације правних прописа.

На састанку је било ријечи о правима жена и родној равноправности, са посебним акцентом на Истанбулску конвенцију која третира питање насиља над женама.

У том контексту премијер је казао да у Црној Гори постоје одређени изазови у достизању пуне имплементације Конвенције, те информисао о предузетим активностима које се тичу јачања институционалног оквира и унапређења легислативе:

У циљу јачег степена заштите од свих облика дискриминације Влада ради на јачању постојећег законског оквира, кроз приједлог измјена Закона о забрани дискриминације, у сарадњи са иностраним експертима. Такође Влада наставља са дијалогом са представницима мањинских националних савјета, у циљу подизања нивоа квалитета заштите права мањинских народа у Црној Гори.

Предсједник Владе је подсјетио да су формиране радне групе за преговарачка поглавља 23 и 24, као и да је оснажена преговарачка структура кроз именовање преговарача за све кластере у преговарачком процесу.

Саговорници су размијенили мишљење о слободи медија и указали на важност заштите новинарске професије кроз унапређење законских рјешења и заштиту новинара и уредника.

Комесарка Мијатовић је истакла да је Црна Гора пуно постигла на пољу заштите људских права, али се осврнула и на неразријешене случајеве напада на новинаре.

У том контексту премијер је подсјетио да су се, од тренутка ступања на дужност нове Владе, десила четири случаја напада на новинаре и да су сва четири случаја разријешена, уз подсјећање да су неријешени случајеви насљеђени из ранијег периода. Премијер је поновио одлучност Владе Црне Горе да настави да унапређује слободу изражавања и слободу медија, јер, како је истакао, оне чине основу сваког демократског друштва.

На састанку је поновљена одлучност и опредијељеност за наставак сарадње Црне Горе и Савјета Европе на плану пуне заштите и афирмације људских права и слобода.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?