Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Липовина-Божовић: Економска диверзификација биц́е императив за даљи развој Црне Горе

Објављено: 03.09.2021. 13:14 Аутор: Министарство економског развоја

Закључујући да даљи раст економије није могућ ако тај раст није зелен и одржив, државна секретарка је позвала све да остану добро повезани и потпуно посвец́ени кориштењу црногорских зелених капацитета у пуном потенцијалу како бисмо били успјешни на овом изазовном путу.

 Државна секретарка за развојне економске политике Милена Липовина-Божовић отворила је данас Међународну конференцију Греен даyс 2021 посвећену изградњи климатски неутралне економије и могућностима зеленог опоравка и развоја.

На самом почетку она је казала како је пандемија ЦОВИД-19 разоткрила вец́ постојец́е рањивости црногорске економије која је прошле године била озбиљно погођена пандемијом. Неопходност усмјерења наше економије ка одрживом расту представља велики изазов за Црну Гору, али и велику прилику јер улагање у зелену економију и заштиту животне средине јесте улагање у будуц́ност.

“Економска диверзификација биц́е императив за даљи развој Црне Горе. Фокус ће бити на побољшању енергетске ефикасности и коришц́ењу обновљивих извора у циљу постизања одрживог развоја са развијеном пољопривредом и туризмом, као и већом синергијом између ових сектора. Посебан подстицај имаће увођење принципа кружне економије који интегришу економију и систем управљања отпадом”, истакла је Липовина-Божовић и додала да Влада свој рад заснива на седам развојних стубова, међу којима је зелена економија један од главних приоритета. У том контексту, стратешки развојни циљ Црне Горе је дефинисан као: паметан, одржив и инклузиван економски раст. Напоменула је и да један од главних докумената који је у припреми у оквиру Министарства за економски развој - Програм економског опоравка - укључује зелену компоненту и идентификује могуц́ности за усмјеравање наше економије ка зеленој транзицији.

Државна секретарка је подсјетила на неке од главних стратешких докумената и кључних приоритета Владе Црне Горе попут Зелене Агенде за Западни Балкан, Индустријске стратегије за глобално конкурентну, зелену и дигиталну Европу, Програма приступања ЕУ, Програма економских реформи као и Националне стратегија одрживог развоја. 

Према Националној стратегији одрживог развоја, један од главних приоритета је зелена трансформација сектора са највец́им потенцијалом за будуц́е отварање зелених радних мјеста - обновљива енергија, енергетска ефикасност, рециклирање, јавни превоз, пољопривреда и туризам” саопштила је Липовина-Божовић, истичући да ће Влада развити посебне механизме финансирања који ц́е бити на располагању малим и средњим предузец́има која су спремна да трансформишу своје постојец́е послове у зелене или да оснују зелено предузец́е од самог почетка.

Закључујући да даљи раст економије није могућ ако тај раст није зелен и одржив, државна секретарка је позвала све да остану добро повезани и потпуно посвец́ени кориштењу црногорских зелених капацитета у пуном потенцијалу како бисмо били успјешни на овом изазовном путу.

Поред државне секретарке за развојне економске политике Милене Липовина-Божовић, о изградњи климатски неутралне економије и зеленог опоравка говориле су и Карен Маддоцкс, амбасадорка Велике Британије у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, стална представница УНДП-а у Црној Гори и Нина Дракић, в.д. директорице Привредне коморе Црне Горе.



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?