Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Медијском стратегијом предвиђене мјере за борбу против дезинформација

Објављено: 25.11.2022. 07:11 Аутор: Министарство културе и медија

Другим нацртом Медијске стратегије и Акционог плана за њено спровођење, који је тренутно на разматрању експерата Савјета Европе, предвиђене су мјере за борбу против дезинформација, саопстио је в.д. генерелног директора за медије, Неђељко Рудовиц.

Он је поводом данашње изјаве програмске директорице ЦДТ-а, Милице Ковачевић, рекао да је предвиђено формирање тијела за борбу против дезинформација, говора мржње и онлине насиља, у којем би били представници Универзитета, медија, НВО, полиције, тужилаштва, судова и надлежног министарства. 

Ресорно министарство не игнорише појаву дезинформација како се наводи у саопштењу ЦДТ а, већ је по ријечима Рудовића то била једна од најважнијих тема на сједницама Радне групе која припрема Медијску стратегију.

Према његовим ријечима, предвиђена је припрема Анализе потреба за измјенама постојећих механизама за санкционисање дезинформација, те низ мјера које се односе на снажење медијске писмености.

"Циљ је ангажовати све друштвене актере како би се заједничким и добро осмишљеним напорима спријечила опасна контаминација јавног простора лажним вијестима", поручио је Рудовић. 

Ту су, како је додао, као незаобилазни партнер, предвиђене невладине организације које имају искуства и које већ спроводе пројекте борбе против дезинформација. 

"Такође је циљ ојачати саморегулацију у медијима, јер су управо медији ти који су, поштовањем Кодекса новинара, прва линија одбране од ширења лажних вијести", рекао је он.

Он је  напоменуо да је Нацртом новог Закона о медијима предвиђено да Фонду за подстицање плурализма и разноврсности медија, могу приступити само медији који имају механизам саморегулације, било да су у колективном саморегулаторном тијелу или су установили своја интерна саморегулаторна тијела.  

Рудовић је рекао и да би забрана медија који шире дезинформације или забрана интернетских публикација које не желе да се упишу у Евиденцију медија, о чему је било расправа и у јавности и у Радној групи, било би директно кршење принципа слободе изражавања. 

Подсјетио је да је ширење дезинформација које изазову панику и неред кривично дјело предвиђено Кривичним закоником.

Према његовим ријечима, циљ Закона о медијима и Медијске стратегије је да подрже медије који поштују новинарску етику и успоставити механизме који ће, правовремено и неселективно, јавно указати на оне који злоупотребљавају новинарски позив. 

"Који су још ефикасни модели супротстављања онима који шире лажне вијести биће тема којом је предвиђено да се, и стратешки и оперативно, бави Мрежа за борбу против дезинформација, а Директорат за медије Министарства културе и медија прати трендове на том плану у ЕУ и њеним чланицама. Са тим циљем је почетком ове године успостављена комуникација са Европском опсерваторијом за дигиталне медије (ЕДМО)", закљуцио је Рудовиц. 

Министарство позива све невладине организације да у оквиру јавне расправе дају своја мишљења на предложене текстве, како би у коначном заједно дошли до најбољих рјешења која постављају основ за развој медијског сектора.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?