Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Менторинг подршка за мала и средња предузећа

Министарство економског развоја и туризма је, у сарадњи са Привредном комором Црне Горе, огранизовало 10. маја округли сто на тему: „Програмска линија за пружање менторинг услуга“.

PKCG

Циљ округлог стола био је упознавање представника микро, малих, средњих предузећа и предузетника са општим условима и начином аплицирања за Програмску линију за пружање менторинг услуга.

Веселин Драгићевић, секретар Одбора удружења малих и средњих предузећа у Привредној комори казао је да се менторинг услуге спроводе као бесплатан вид нефинансијске подршке за МСП и предузетнике који се баве производним и услужним дјелатностима.

- Процес се одвија по успостављеној менторинг шеми, развијеној у сарадњи са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (ЈИЦА), у оквиру којег стручно лице-ментор у директном контакту и раду са оснивачем и /или одговорним лицем привредног субјекта проводи одређени број сати - казао је он.

Анђела Гајевић, начелница Дирекције за јачање предузетништва и сарадњу са бизнис заједницом  Министарства економског развоја и туризма, презентовала је опште услове и начин аплицирања за Програмску линију за пружање менторинг услуга.

Она јеистакла да је бесплатна нефинансијска подршка малиим и средњим предузећима и предузетницима креирана да би предузећа у сарадњи са изабраним и сертификованим менторима добила једну врсту савјетодавне подршке, а у циљу даљег унапређења самог пословања компаније.

– Менторинг услуге ће се спроводити у просторијама корисника, а укупни боравак не смије бити мањи од 70% од укупног броја предвиђених сати. Оснивач и/или одговорно лице привредног субјекта и ментор заједно проучавају актуелно пословање, анализирају тренутну ситуацију, дијагностификују разлоге тренутних проблема или сметњи за даљи развој, сагледавају потенцијале за раст, те на основу констатованог стања заједно припремају план развоја – истакла је Гајевић

Она је навела да ће за новооснована предузећа која послују мање од три године број сати за менторинг услуге износити 24 у трајању од 4 мјесеца, док је за постојећа, са пословањем дужим од три године, број сати 50 у трајању од 6 мјесеци.

"Караткеристично је да се у Црној Гори спроводи менторска подршка од стране различитих институција и организација  али оно што разликује овај вид менторинга јесте што се он спроводи у сарадњи са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу, уз коришћење њихових алата и техника",  казала је Гајевић.

Она је истакла да нису у питању никаква софистицирана рјешења, већ једноставни алати који су примјенљиви на пословање црногорских компанија и користе се током заједничког рада ментора и власника или одговорног лица у предузећу, како би се дијагностиковањем и анализом одређеног дијела пословања, уз помоћ поменутих техника и алата, дијагностификао И покушао  ријешити конкретан изазов са којим се предузеће суочава.

"Битно је истаћи да ментор није консултант, ментор је ту да предложи рјешење и методе како би се унаприједило и побољшало пословање, а на предузећу је да одлучи да ли ће да прихвати понуђено рјешење за унапређење пословања" ,рекла је Гајевић.

Аплицирање за ову програмску линију врши се електронским путем,путем онлине апликације а позив је отворен до 30. септембра 2022 године. Све информације о начину аплицирања могу се наћи на web страници Министарства www.мек.гов.ме

Хироко Харада, ЈИЦА еxперт говорила је о менторинг услугама у циљу унапређења пословања, истичући све бенефите њиховог коришћења.

Харада има богато искуство у области менторинга, радила је на унапређењу регионалне економије, као бизнис косултант и у бизнис инкубаторима, а ангажована је као стручњак од стране Униqло интернационалне групе.

Она је казала да менторинг доприноси побољшању пословање али није никаква пречица до тога.

"Менторинг се не завршава на креирању планова већ он представља и подршку за мала и средња предузећа при њиховом спровођењу",  казала је Харада.

Према њеним ријечима, ментор може пружити помоћ при пријављивању за кредите банке, повезивати представнике компаније на бизнис скуповима, представљати програме владине подршке.

Бенефити разговора са ментором је што можете да организујете своје мисли, сјетите се онога што вас је мотивисало на покретање бизниса, да добијете екстерно гледиште свог пословања од професионалца који има знање из теорије менаџмента, али и искуство са различитим врстама бизниса што му помаже да препозна сличности међу компанијама и рјешења које се могу примијенити на ваше пословање, навела је она.

У Србији су, према њеним ријечима, компаније-корисници менторинг услуга постигле значајне резултате упркос пандемији ЦОВИД-А9.

Скуп је завршен дијалогом представника пословне заједнице, Министарства и ЈИЦА о детаљима реализације менторинга, изазовима у пословању и могућностима ове и других врста подршке. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?